Zero Dark Thirty

Filmin Orjinal İsmi: Zero Dark Thirty
Tür : Gerilim, Aksiyon
Yönetmen : Kathryn Bigelow
Görüntü Yönetmeni: Greig Fraser
Müzik: Alexandre Desplat
Senaryo : Mark Boal
Yapım: Annapurna Pictures
Yapımcı: Kathryn Bigelow, Mark Boal
Yapım Yılı ve Yeri: 2012 – ABD
Süre: 157 dk.
Gösterim Tarihi: 8 Şubat 2013
Dağıtımcı: Chantier Films
SinePuan: 7,5

Oyuncular

Jessica Chastain (Maya), Jasan Clarke (Dan), Joel Edgerton (Patrick), Jennifer Ehle (Jessica), Mark Strong (George), Edgar Ramirez ( (Larry), Kyle Chandler (Joseph Bradley), Harold Perrineau (Jack)

Konu

11 Eylül 2001  yılında Amerika da buluna dünya Ticaret Markezine gerçekleştirilen saldırıyı ve yakın dünya tarihini değiştiren olayı Amerika Birleşik devletlerinin azılı düşmanı El Kaide ve Usame Bin Ladin üstlenmişti. Amerika saldırının bir numaralı sorumlusu olarak gösterdiği Usame Bin Ladin’i dünyanın her yerinde köşe bucak aramaya başladı. Ki bu yüzden savaş önce Afganistan’dan başladı daha sonra ortadoğu ülkelerine yayıldı. Amerika USame Bin Ladin’i Pakistan’ın Abbottabad kentinde buldu ve 1 MAyıs 2011 de düzenlenen çok gizli bir operasyonla yıllardır sürdürdüğü arayışları nihayete erdirmiştir.

Filmde Bin Ladin’in saklandığı yeri tespit eden ve operasyonu düzenleyecek timin organizasyonunu yürüten Maya adlı bir CIA ajanı böylesine sine bir operasyon için genç olmasına rağmen kendine olan güveni ve istihbarat başarısı ile Usame Bin Ladin’in yakalanmasını sağlıyor.

Fragman

Yorum Yaz