Yeni Ben Hur Filmini Timur Bekmambetov mu Yönetecek?

Ben Hur 1959

İlk olarak 1880 yılında Lew Wallace tarafından roman olarak yazılan Ben-Hur 1899 da tiyatro oyunu, 1907 – 1925 tarihinde sessiz film, 1959 tarihinde film, 2010 yılında da mini dizi olarak seyircilerin karşısına çıktı. 1959 yapımı William Wyler’ın yönetmenliğini üstlendiği film o dönemde 11 Akademi (Oscar) ödülü kazanmayı başarmıştı. Ben- hur’un gösterdiği bu başarıyı 1997 yapımı Titanik ve 2003 yapımı Yüzüklerin Efendisi:Kralın Dönüşü filmleri tekrarlayabilmişti.Başrollerinde de Charlton Heston,Jack Hawkins,Haya Harareet,Stephen Boyd,Hugh Griffith’in yer aldığı film 2004 yılında  Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

MGM Stüdyoları filmin günümüze uyarlanmış şekilde yeniden çekimi için Wanted, Abraham Lincoln:Vampir Avcısı gibi filmlerin yönetmeni Timur Bekmambetov’la görüşmelere başladı. 1959 yapımından çok farklı ir şeyler ortaya koymak isteyen filmin yapımcıları filmi 1880 romanından fazla koparmadan baştan yaratmak istiyor.

Bakalım Wanted 2 ve diğer bir kaç proje içi çalışmaları bulunan Timur Bekmambetov’u yeni Ben-Hur’un yönetmeni olarak görebilecez mi?

Ben Hur Film Fragmanı 

Ben Hur unutulmaz At Arabası Yarışı Sahnesi

Yorum Yaz