Yandex Elfçe Çeviri Hizmete Girdi!

j-r-r- tolkien

Arama motoru Yandex’in çeviri servisi Yandex.Çeviri Orta Dünya’nın yaratıcı J.R.R Tolkien’in geliştirdiği ve Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi eserlerinde yer verdiği Elfçe dilini de çevirmeye başladı. Artık Yandex kullanarak Yandex.Çeviri‘de 64 dilden Sindarin elfçesine çeviri yapılabilecek.

J.R.R Tolkien aslında yarattığı Orta Dünya’ya ait bir çok yapay dil de geliştirdi.Zaten kendisi de bir dil bilimci olan J.R.R Tolkien’in oluşturduğu dillerin sayısı tam olarak bilinmese de 20’den fazladır. Bu dillerin en önemli ortak özelliği ise büyük bir derinliğe ve dil bilgisine sahip olmasıdır.

Tolkien’in Orta Dünya da oluşturduğu yapay Diller’e bakacak olursak;

1-) Elf Dilleri ailesi ata-dil olarak adlandırılan bir ortak atadan (Primitive Quendian) türeyen bir dil öbeğidir. Dil ailesi 1910 yılında oluşturulmuş, Tolkien 1973 yılında ölene kadar üzerinde çalışmaya devam etmiştir. En az on beş Elfçe dil ve lehçenin dil bilgisi ve söz varlığını oluşturdu: Primitive Quendian ata-dil, Common Eldarin, Quenya, Goldogrin, Telerin, Sindarin, Ilkorin, Nandorin, Avarin.

2-) Orta Dünyadaki İnsan Dilleri bir çoktu, ama Tolkien çoğunu zikretmekle yetinmiştir. Söz varlığı ve dil bilgileriyle en az üç dil geliştirmiştir: Taliska, Adûnaic ve Soval Pharë (‘Ortak Dil’). İngilizce Westron olarak adlandırılan bu dil, Üçüncü Çağ’da Hobbitler ve İnsanlar tarafından konuşuluyordu. Daha az geliştirilen diğer insancıl diller: Dalish, Rohirric (Anglo-Saxon’larca temsil edilir), Rhovanion (Got’larca temsil edilir), Haladin, Dunlendish, Drûg, Haradrim, ve Easterling.

3-) Cücelerin gizli dili: Khuzdul. Aynı zamanda Iglishmêk olarak adlandırılan bir İşaret dili kullanıyorlardı.

4-) Entlerin dili: Entish.

5-) Valar dili: Valarin.

6-) Birinci Çağ’da Morgoth tarafından yaratılan Orkların dili

7-) Sauron tarafından kendi imparatorluğu için yaratılan Kara Dil.

8-) Üçüncü Çağ’da Ork’ların kullandığı birçok dil. (Genelde Kara Dil ve diğer dillerin sözlerinin bayağılaştırılmış, karma biçimlerinden oluşan diller)

Yorum Yaz