Türk Filmleri 2014-2015 Sezonunda Zarar Etti!.

2014 Eylül de başlayan sinema kış sezonu 2015 Nisan itibariyle yerini yaz sezonuna bıraktı.. Sezon bitimi ile birlikte sektörle ilgili bir çok rakamda yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Sinema sektörü bir sezonu daha geride bıraktı. Son yıllarda sektör hem gişe hemde izleyici rakamlarında her ne kadar ileriye doğru bir atılım yapsa da yerli yapımların bir çoğu sinemacıların deyimiyle gişede battı.

Sezon boyunca 82 film gösterime girdiğini ve bu filmlerden 55 nin zarar ettiğini belirtmiştik. 82 filmden 6’sı harcadığı parayı çıkarırken 21 filmse kar etmeyi başardı.

Sezonda 33 milyon 165 bin 784 kişi izleyici sayısına, toplam hasılat ise 339 milyon 931 bin 292 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki sezon ise toplam hasılat 59 milyon 82 bin TL, toplam izleyici saytısı da 5 milyon 857 bin kişilik azalma yaşandı…

Bu zarar yapımcıları da yeni bir düşünceye sevk etti. Bu da Türk filmlerinin yaz aylarında da gösterime çıkarılması konusu. Bu konunun tartışılmasının bu zamana kadar sarkması bile yanlış. Dünya’yı Hollywood la kuşatmış olan Amerika bile artık bir çok gişe filmini yaz sezonunda gösterime çıkarıyor. Eylül ve nisan aylarına sıkışan bir çok film hem kendi hasılatlarını kırıyor hemde oynayacak salon bulmakta zorluk çekiyor.

Günümüzde yapımcıların bir çok sinema salonu yenilenmiş, klimalı ve ferah bir ortam sunarken izleyicilerin eskisi gibi sezon ayırt edeceği düşüncesi büyük bir yanlış. Ki ayırt etseler bile siz yazın iyi filmleri vizyona sokarsanız yavaş yavaş sinema seyircileri de bu duruma alışacaklardır.

Yorum Yaz