Taş Mektep

Tür : Dram, Tarihi
Yönetmen : Altan Dönmez
Görüntü Yönetmeni: Bülent Özer
Müzik:  Alpay Göltekin
Senaryo : Hazan Toma
Yapım: Statü Film
Yapımcı: Elin Ecealp, Galip Güner
Yapım Yılı ve Yeri: 2012 – Türkiye
Süre: 98 dk.
Gösterim Tarihi: 15 Şubat 2013
Dağıtımcı: MedyaVizyon
SinePuan: 7

Oyuncular

Bora Akkaş (Mehmet), Barış Küçükgüler (İsmail), Ömer Güney (Hacı), Orhan Kılıç (Tevfik), Feride Çetin (Gülnar), Ayça Varlıer (Güzide), Can Kolukısa (Abbas emmi), Hazım Körmükçü (Tarık), Mehmet Atay (Gregor), Ümit Çırak (Niko), Güray Kip (Armen), Itır Esen (Şerfife) Elit İşcan (Mina)

Konu

Kurtuluş savaşı dönemleri… Düşman Anadolu’yu işgal etmiştir. Bu durum KAyseri Lisesinde daha henüz öğrenci olan Mehmet ve okul arkadaşlarının üzmektedir ve kendilerini düşmana karşı birşey yapmak zorunda hissetmektedirler. KEndilerine Eskişehir’in düştüğü ve ordumuzun geri çekildiği haberi geldiğinde endişeleri daha da artar. Mehmet ve arkadaşları vatanı savunmak için kararlıdırlar fakat öğretmeleri Güzide öğretmen onların savaşa katılamayacak kadar küçük olduklarunu söyler. Tevfik yüzbaşı ve Abbas Emmi ise nu vatan aşkıyla yanıp tutuşan gençleri kararlarından döndüremeyeceklerinin farkındadırlar. Aynı toprakları paylaştığımız ve yüzyıllardır beraber yaşadığımız Ermeni ve Rumlar devletlerin kanlı politikalarına aldırış etmeden onlarda bu vatanı koruyacaklardır.

1920 – 1921 yıllarında Kayseri Lisesin deki 63 öğrenci okullarını terkederler ve tek amaçları Sakarya Meydan Savaşı’na katılıp orduya destek vermektir. Bu 63 genç Kurtuluş Savaşımızın en çetin günlerinde vatanımız için şehit olurlar ve o yıl Kayseri Lisesi hiç mezun vermez…

Fragman

Yorum Yaz