Taksi Tahran Türkçe Film Fragmanı

Taksi tahran

Sarı bir taksi Tahran’ın renkli ve coşkun sokakların ’da ilerliyor. Birbirine çok zıt olan yolcular taksiye biniyor. Her biri samimi bir şekilde kendi düşüncelerini ifade ederken şoför aynı zamanda da yönetmenden başkası olmayan Jafar Panahi tarafından röportaj yapılıyor. Kamerasını arabanın ön panosuna yerleştirmiş yönetmen mobil film stüdyosu ile İran’ın ruhunu bu komik ve dramatik yolculuk ile yakalıyor.

İranlı Yönetmen Jafar Panahi ; Film yapmaktan başka bir şey yapamam. Sinema benim dışavurumum ve hayatımın anlamı. Hiçbir şey benim film yapmamı engelleyemez. En uç köşelere itildiğim zaman içimdeki ben ve mahrem yerlere bağlanırım, bütün kısıtlamalara rağmen yaratmanın gerekliliği daha güçlü bir içgüdüye dönüşür. Sinema bir sanat olarak benim ilk önceliğim haline gelir. Saygımı gösterebilmek ve yaşadığımı hissetmek için hangi koşul altında olursa olsun film yapmaya devam etmeliyim.

ULUSLARARASI BASINDA TAKSİ TAHRAN

“Şaşırtıcı şekilde sıcak, iğneleyici ve göz açıcı.”       -Deborah Young(The Hollywood Reporter)
“İranlı film yapımcısının üçüncü filmi çekilirken film yapımının yasak olduğu bir yerde yaşaması sayesinde modern toplumda videonun rolü orijinal bir şekilde ele alındı.”-Kevin B. Lee(Indiewire)
“Biri Jafar Panahi’nin beklenenden daha açık tondaki Taksi Tahran  filmi tarafından aniden vurulabilir”-Kenji Fujishima(Slant)
“Yasaklı İranlı yönetmen  Jafar Panahi Tahran sokaklarını şen fakat bir o kadar derin düşünceler ile sanat ve yaşamın kesişimi üzerinden ele alıyor.”-Scott Foundas(Variety)
“Panahi’nin Taksi Tahran  filmi ustaca sahnelenen “gerçekliği” ile yeni teknoloji saflığına cilveli  bir cevap veriyor.”-Ben Mauk(VICE)
“Film size modern İran hakkında haberlerde keşfettiklerinizden daha fazla şey söylüyor”-Peter Bradshaw(The Guardian)

Yorum Yaz