Sinemaların Alışveriş Merkezlerine ve Ekonomiye Katkısı

Değerli okuyucularımız daha önce cinerium.com’u takip edenler sinemada bir çok merak edilen konu hakkında yazılarımızın olduğunu biliyorlar. Bu yazımda da sizlere artık sosyal hayatın odak noktası haline gelen Alışveriş Merkezlerinde (AVM) yer alan sinemaların AVM’lere katkılarına yer vereceğim. Yazıma başlamadan önce bu araştırmanın yaklaşık 2,5 yıl sürdüğünü ve bu süre zarfında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’de bulunan sinemalarda film izlerken müşterilerle yaptığım konuşmalar ile sonuçlara ulaştığımı belirtmek isterim. bu yüzden verilen oranlar kesinlik ifade etmez.

Bildiğimiz gibi 1990 ların sonu 2000 lerin başı ile beraber Türkiye hızlı bir değişime girdi ve bir çok alışverişveriş merkezi şehir hayatının kalbinde insanların hem alışveriş yaptıkları, hem karınlarını doyurdukları, hem de sosyalleştikleri yerler oldu. Bu AVM’lerle birlikte artık bağımsız sinemalar birbir perdelerini kapatırken lüks, çok salonlu AVM sinemaları sinema seyircilerinin %80 nini kendine çekmeyi başardı. Bu başarının en büyük sebeplerinden biri de bir çok AVM’nin bünyelerinde bulunan sinemaları desteklemeleri.

AVM lerde bulunan birçok dükkan metre kare başına kira ödemektedir. Yani dükkanın ne kadar büyükse o kadar kira ödersin. Bir çok AVM de hatta hemen hemen hepsinde en büyük alan sinemalardadır. Fakat hiç bir sinema metre kare üzerinden kira ödemez. Genelde sinemalar kiralarını AVM ye bilet payı olarak %10 ile %20 sini vererek karşılarlar. Aklınıza şu soru gelebilir ki gelmesi de gayet normal AVM ler orayı dükkan kiraya verse daha fazla kira geliri elde etmez mi? Aslında cevap evet gibi görünse de tam tersine hayırdır. Neden cevabın hayır olduğuna bir bakalım isterseniz.

Yukarıda bir çok AVM’nin bünyelerinde bulunan sinemaları desteklediğini belirtmiştik. Bunun nedeni sineması olmayan AVM’lerin müşteri kaybetmesidir. Bir AVM de sinema varsa AVM yi ziyaret eden müşteri sayısı yıllık bazda %20 ile %40 arasında artmaktadır. Ki bazı AVM yönetimi bünyelerin de kapanan sinemaları işletmeleri için ilk 1 yıl bazen iki yıl kira almadan (biletten pay) işletmecilere vermektedir.

Sinema Bir Alışveriş Merkezi İçin Neden Önemlidir ?

Bir sinemanın o AVM de olması demek diğer dükkan kiralarında %5 – %10 arasında artış demektir. Bu artış neden olur. Çünkü sinema demek o AVM ye gelen insan sayısını arttırır. Oraya film izlemeye gelen insanlar yol ve film izlemek de dahil ortalama 3 ile 4 saatlerini ayırmaktadır. Yaptığım araştırmaya göre

Sinemaya gelenlerin %80 i sinemaya gelmeden önce veya sinemadan çıktıktan sonra karınlarını doyuruyolar. Ve %80 lik kısmın %60 ide o alışveriş merkezinde karınarı doyuruyorlar. Yani o gün 1000 izleyicinin 600 ü o AVM de mutlaka yemek yiyor.

Ayrıca sinemaya gelenlerin %40 ı da AVM de kahve, çay vs. içiyorlar. Yani 1000 kişiden 400’ü sohbet etmek için oturuyor ve AVM de bulunan cafeleri tercih ediyor.

Sinemaya gelen müşterilerin %35 u aklında yokken herhangi bir mağazaya giriyor ve kendine kıyafet , çanta, ayakkabı gibi giyim alışverişi yapıyor. Buda 1000 kişiden 350 si yapıyor.

Sinemaya gelen müşterilen %15’si de ayrıca AVM de bulunan kitapevinden kitap, dergi gibi ürünler alıyor. Buda 1000 kişide 150 kişi ediyor.

Aşağıda ortalama değerler vererek küçük bir hesaplama yaptım. Bu tablo biraz daha fikir sahibi olmanız açısından yardımcı olabilir. Bu tabloda ve yukarıda ki bilgilerde AVM lerde kalan bir elektronik, oto yıkama, market vs gibi daha bir çok sektöre yer vermedim.

Gördüğümüz gibi daha bir çok alışveriş alanına yer vermeme rağmen 1.000 kişilik bir izleyici kitlesinin bir AVMye ortalama 36,500 TL bıraktığını görüyoruz. 1000 kişi üzerinden hesapladığımız bu rakamlar bile bir sinemanın bir alışveriş merkezi için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bizlere.

Yorum Yaz