Sinemada Hüsrana Uğrayan Süperkahraman Filmleri!

Deadpool

Son dönemler de çekilen sinema filmlerinin içerisinde süperkahramanlı filmlerin bolluğu yadsınamaz bir gerçek. Bol aksiyonlu filmlerde kötüleri bir şekilde altedip yenilmez olan süperkahramanlarımız kimi zaman gişe rakamlarında büyük hezimetler yaşıyor. Bu yazımız da son dönemlerde çekilmiş ve sinema dilinde gişede batmış süperkahraman filmlerini ele alacağız.

1. Korkusuz / DaraDevil (2003)

Daradevil Ben affleck

Stüdyo : 20th Century Fox
Bütçe : 78 milyon $
Hasılat : 102,543,518 $
Yönetmen : Mark Steven Johnson
Oyuncular: Ben Affleck (Matt Murdock / Daredevil), Jennifer Garner (Elektra Natchios), Colin Farrell (Bullseye/lester) ,Michael Clarke Duncan (The Kingpin)

Konu : Matt Murdock, küçükken gözlerine radyoaktif madde dökülmesi sonucu gözlerini kaybetmiştir ama karşılığında çeviklik, diğer duyularının inanılmaz kuvvetlenmesi ve radar gibi özellikler kazanmıştır. Matt’in babası Jack profesyonel bir boksördür.Bir gün boks maçı çıkışında öldürülür ve Matt babasız kalır. Büyüyüp başarılı bir avukat olur. Aynı zamanda geceleri suçluları adalete teslim eden bir kahraman olmuştur.

Bir gün bir kafede arkadaşı Foggy Nelson ile sohbet ederken içeri giren Elektra ile tanışır ve daha sonra sevgili olurlar. Ne yazık ki Elektra’nın babası Kingpin tarafından öldürülmek istenen birisidir. Elektra, Matt ile romantik zamanlar geçirdiği bir balodan babasının aniden ayrıldığını görünce onunla beraber gider. Bullseye (tam isabet) isimli katil, Elektra’nın babasını yardıma gelmiş olan Daredevil’ın silahıyla öldürür. Elektra babasını Daredevil’ın öldürdüğünü zanneder. Daha sonra Daredevil’ı bulup babasının intikamını almaya çalışır. Matt ona durumu anlatmayı denese de Elektra onu dinlemez ve ona karşı koymaya çalışan Daredevil’ı omzundan yaralar. Maskesini indirdiğinde, Daredevil’ın Matt olduğunu görünce gerçekleri anlar ve oraya gelen Bullseye’la savaşır. Bullseye Elektra’yı öldürür. Yaralı Matt kendisine yardım eden rahibin kilisesine gider. Bullseye ile orada savaşırlar. Bullseye’ı kilisenin tepesinden aşağı atarak yenen Matt daha sonra Kingpin’in Wilson Fisk olduğunu öğrenir ve onun binasına gider. Fisk ile yaptığı çarpışma sonucu onu da yener ve onu adalete teslim ederek babasının intikamını almış olur.

Hulk (2003)

hulk eric bana

Stüdyo: Universal Pictures
Bütçe : 137 milyon $
Hasılat : 132 milyon $
Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular : Eric Bana (Bruce Banner / Hulk), Jennifer Connelly (Betty Ross), Sam Elliott (General Thunderbolt Ross), Nick Nolte (Bruce Banner’ın babası)
Konu : Çok gizli bir askeri proje, bazı dahi öğrencilerin de yardımıyla test aşamasına gelmiştir. Projenin başında Bruce Banner görev almaktadır. Test sırasında bir kaza olur ve Banner, tehlikeli Gama ışınlarına maruz kalır. Yoğun ışın yüzünden mutasyon geçiren Banner, sinirlendiği zaman yıkıcı güçlere sahip yeşil bir deve dönüşen yeni bir kişiliğe bürünür. Bruce Banner olarak yaşamını sürdürmeye çalışsa da, zaman zaman kontrolden çıkan bir yaratığa dönüşmesi çok karmaşık ve trajik olayların yaşanmasına sebep olacaktır.

Kedi Kadın / Catwoman (2004)

Kedi Kadın Halle Berry

Stüdyo: Warner Bros. Pictures
Bütçe: 100 milyon $
Hasılat : 40 milyon $
Yönetmen: Pitof
Oyuncular: Halle Berry (Kadi Kadın) Sharon Stone (Laurel)
Konu: Patience Philips, duygularına bağımlı, histerik bir grafikerdir. Bir çalışanı olduğu Hedare Beauty isimli bir şirket de yaşlanmayı engelleyen ultra-teknolojik bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır. Şirketin içerisinde dönüp duran kirli meselelerden haberdar olan Patience Philip, bu büyük sorumluluğunun altında ezilmek üzeredir. Defalarda ölümden döndükten sonra Patience yepyeni bir hayata başlayacaktır. Korkak ve duygusal Patience, bu zaaflarından arınarak bambaşka bir kişiliğe bürünecektir. O artık Kedi Kadın olacaktır.

Elektra / Electra (2005)

Elektra Jennifer Garner

Stüdyo : 20th Century Fox
Bütçe : 43 milyon $
Hasılat : 24 milyon $
Yönetmen : Rob Bowman
Oyuncular : Jennifer Garner (Elektra), Goran Višnjić
Konu: 2003 yapımı Daredevil’ın devam filmidir. Önceki filmde Bullseye tarafından öldürülen Elektra, Stick’in onu tekrar hayata döndürmesi ve eğitmesiyle bir katil olmuştur. Bütün sevdiklerini kaybeden ve içi nefretle dolmuş olan Elektra, bir baba ve kızı öldürmekle görevlendirilir fakat onları öldürmek yerine onları korur ve yüreğindeki saflığı yeniden kazanmaya başlar. Filmde önceki filmden az da olsa sahneler bulunmaktadır.

Fantastik Dörtlü / Fantastic Four (2005)

Fantastik dörtlü

Stüdyo : 20th Century Fox
Bütçe : 100 milyon $
Hasılat :  154 milyon $
Yönetmen:  Tim Story
Oyuncular:  Jessica Alba, Ioan Gruffudd,Michael Chiklis, Chris Evans
Konu: Reed Richards bir dehadır. Onun en yakın arkadaşı olan Benjamin Grimm bir pilottur. Onun sevgilisi olan Susan Storm oldukça güzel bir kadındır. Onun erkek kardeşi Johnny ise tezcanlı bir gençtir. Hep beraber bir uzay yolculuğuna çıkarlar. Geçirdikleri çok talihsiz bir kaza hepsinde çeşitli mutasyonlara yol açacaktır. Artık hiç biri, eskiden olduğu kişi olamayacaktır.

Süpermen Dönüyor / Superman Returns (2006)

Süpermen Dönüyor 2006

Stüdyo: Warner Bros. Pictures
Bütçe : 270 milyon $
Hasılat: 200 milyon $
Yönetmen : Bryan Singer
Oyuncular :  Brandon Routh, Kate Bosworth ,Kevin Spacey
Konu : Birkaç yıl süren gizemli bir ortadan kayboluşun ardından Superman dünyaya geri döner ancak çok şey değişmiştir. Eski bir düşmanı, onu güçsüz bırakmanın peşindedir. Sevdiği kadın Lois Lane, yaşamına devam etmiş ve yeni bir düzen kurmuştur. Ya da belki de görünen sadece budur. İşin gerçeği çok farklı da olabilir. Yokluğunda zorluklarla mücadele edip hayatta kalmayı başaran toplumda kendisine bir yer edinme çabası başlar. Sevdikleri ile köprüler kurması gerekir. Bu yolda uzayın uçsuz bucaksız derinliklerine kadar yol alacağı bir mücadeleye girişmesi gerekecektir.

Son Hava Bükücü / The Last Airbender (2010)

Son hava bükücü 2010

Stüdyo: Paramount Pictures
Bütçe : 150 milyon $
Hasılat: 131 milyon $
Yönetmen: M. Night Shyamalan
Oyuncular: Noah Ringer, Nicola Peltz, Jackson Rathbone
Konu:  Ateş ulusu diğer uluslara savaş açıp gezegeni ele geçirmeye çalışır. 100 yıl bir buzulun içinde kalmış olan genç Avatar Aang (Noah Ringer), arkadaşları Katara (Nicola Peltz) ve Sokka (Jackson Rathbone) ile uçan bizonu Appa ve makak maymunu Momo’yla dünyayı kurtarmak için maceraya atılır. Ateş ulusu’nun kötü prensi Zuko (Dev Patel) ve bilge amcası General Iroh(Shaun Toub) onların peşine düşer. Ayrıca Aang’in yapması gereken iki şey daha vardır: Kuzey Kutbundaki Su kabilesine gidip, su bükmeyi öğrenmeli ve Su kabilesinde karşılaşacağı Ateş Ulusu askerleriyle savaşıp Su kabilesini kurtarmalıdır.

Yeşil Fener / The Green Lantern (2011)

yeşil fener

Stüdyo : Warner Bros. Pictures
Bütçe : 200 milyon $
Hasılat : 116 milyon $
Yönetmen: Martin Campbell
Oyuncular: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong, Tim robbind
Konu: Yeşil Fener Kolordusu olarak adlandırılan barış ve adalet koruyucuları, gizemli bir evrende yüzyıllardır var olan bir birliktir. Düzen koruyucusu bu savaşçı birliğinin her üyesinin süpergüçlü bir yüzüğü vardır. Parallax adındaki düşmanları evrendeki güç dengesini bozmaya kalkışınca, tüm evrenin kaderi, yeni asker Hal Jordan’na emanet edilir. Hal, yetenekli ve ukala bir test pilotudur. Yeşil Fenerliler, yüzüğün gücüne inanmayanlara saygı duymazlar. Ancak, Hal’a ihtiyaçları vardır. Kararlı ve iradelidir, ayrıca, diğer Yeşil Fenerli Savaşçılarda olmayan bir şeye sahiptir: insanlık. Eğer Hal yeni güçlerine bir an önce hakim olmayı öğrenir ve korkularını yenmesi için gereken cesareti gösterebilirse en büyük Yeşil Fenerli savaşçı olacaktır.

Maskeli Süvari / The Lone Ranger (2013)

Maskeli Süvari 2013

Stüdyo : Walt Disney
Bütçe : 250 milyon $
Hasılat : 260 milyon $
Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncular: Johnny Depp, Armie Hammer, Helena Bonham Carter
Konu: Butch Cavendish, Vahşi Batı eyaletlerinde nam salmış azılı bir hayduttur ve çetesiyle işlediği cinayetler, yıllardır sürdürdüğü zulüm nedeniyle idama mahkum olmuştur. Tren yolu açılış töreninde halka ‘armağan’ olarak asılmasına karar verilmiştir, fakat onu kasabaya taşıyan tren vagonundan kaçmayı başarır. Peşine takılan bölge süvarilerini ise pusuya düşüren Cavendish’in önünde şimdi kimse kalmamıştır. Kendisini adalete adamış, gizemli maskeli bir süvari ve yüzü ‘savaş’ boyasıyla kaplı Kızılderili Tonto dışında…

 

Yorum Yaz