Sinema Büfeleri Neden Pahalı?

Bir çoğumuz sinemaya gittiğimizde sinemanın büfesine yaklaşırken tedirgin oluruz. Bunun nedeni de  sinemaların büfelerinde satılan ürünlerin biraz pahalı olmasıdır. Bu yazımızda sizlere sinema büfeleri neden pahalı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Sinema büfelerinin pahalı olmasının nedenleri arasında bir çok sebep sayabiliriz. Kimi zaman sinema işletmecileri haklıyken kimi zaman da seyirci haklı duruma düşüyor.

Öncelikle yazımıza başlamadan önce sinemaların işleyişi hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. En başta belirteyim ki sinemaya bir filmi izlemek için ödediğiniz ücretin tamamı sinema işletmecisine kalmıyor. Bir bilet ücretinin %50 si dağıtımcı firmaya, %10 -15 arası anlaşmaya göre avm yönetimine (AVM dışı bağımsız sinemalar bir bir kapandığından dolayı AVM sinemalarından örnek veriyorum) ve %35 lik kısımda sinema işletmecisine kalır. Yani 10 TL ödeyerek aldığınız bir biletin 5 TL film şirketine, 1,5 TL si AVM yönetimine ve 3,5 TL side sinema işletmesine gider. Gerçi o 3,5 TL ninde vergisi var ama neyse.

3,5 TL her ne kadar düşük bir ücret gibi görünse de gişe hasılatı yapan filmlerde devasa kazançlara dönüşebiliyor. Fakat yılda ülkemizde iş yapan film sayısı bir elin parmaklarını geçmediğinden dolayı bu kazanç yıla yayıldığında geyet düşük kalıyor. Çünkü ortalamaya vurulduğunda sinemalar %10 dolulukla oynuyor. Çalışanların gideri, elektrik masrafı vs gibi artı yüklerle sinema salonları ek kazanç elde etmek zorunda kalıyorlar.

Bir sinema salonunun maliyeti gözüktüğü kadar az para değildir. Ortalama bir sinema salonunun maliyeti 350,000 TL – 500,000 TL dir. Yani bir sinema açmak yüksek maliyet gerektirir. Ve bir sinema konforunu sürdürmek için 10 senede bir kendini yenilemek zorundadır.

Şimdi gelelim sinema büfelerinde ki fiyatların pahalı olmasının nedenlerine.

Yukarıda saydığım maliyetlerden dolayı sinema üç türlü kazanç elde etmek zorundadır. 1. Reklam satacak 2. Büfe fiyatlarını yukarı çekecek 3. Bilet fiyatlarına zam yapacak. Üçüncü yol burada devre dışı kalır çünkü sinema işletmecisi bileti ne kadar zamlandırırsa zamlandırsın %35 i sinemaya kalacak. Ama 1. ve 2. seçenek de gelecek paranın tamamı sinema işletmecisine kalacaktır.

Aslında sinema büfe fiyatları günümüz şartlarında bazı sinema lokasyonları hariç eski pahalılığını korumamaktadır. Örnek vereyim herhangi bir cafe ve restaurant’a gittiğinizde 500 ml.lik suya ödeyeceğiniz fiyat minumum 1 TL’dir. Colaya ödeyeceğiniz fiyatta 2,5 TL’dir. Demekki bir sinema da 1 TL den satılan su fiyatı gayet uygundur. Ama lüks lokasyona sahip ve müşteri kitlesini oturtmuş bazı sinemalar da su 3-4 tl bir bardak cola’da 7,5 TL ye satılmaktadır. (İstanbul da 38 TL bilet parası ödediğim sinema da aldığım ücretlerdir bunlar). Aynı sinema şirketinin Kayseri de bulunan sinemasın da ise 12 TL ye hem sinema biletini alıyorum hemde cola ve mısır menüsünü. Demek ki fiyatların pahalı olmasında sinemanın yer aldığı lokasyonda etkili oluyor.

Yazımızın başında bilet fiyatlarında sinemalara düşen oranın düşük olmasından dolayı da büfe fiyatlarının pahalı olmasında etkili olduğunu söylemiştik. Sonuçta büfeden edilen her kuruş kar sinema işletmecisinin kasasına girecektir.

Ülkemizde her nekadar sinema seyirci sayısı 50 milyonu geçse de ne yazıkki sinema doluluk oranları gayet düşüktür. Hafta içi seanslar çoğu zaman müşteri olmadığından ya iptal olur yada o seanslar 1-2 kişiye oynar. 1- 2 kişiye oynayan bir seansdan elde edilecek olan gelir de bir sinemanın bırakın kar etmesine sinemayı işletmeye yetmeyecektir.

Buraya kadar sanırım biraz sinema işletmecisi gözünden baktık şimdi de gelelim bir sinema seyircilerinin gözünden sinema büfe fiyatlarının pahalı olması durumuna.

Bugün ülkemizde gelir düzeyi bellidir. Sinema seyircisi dediğimiz kitlenin büyük oranı genç çalışan kesimden ve öğrencilerden oluşmaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre sinemada film izleyen her bir kişinin ekonomiye katkısı 52 TL dir. Yani 2 arkadaş veya sevgilinin bir film izlemesi 104 TL’ye mal oluyor. Nasıl mı? sinema seyircileri sadece sinema da film izlemiyorlar sinemaya giderken yada çıktıkların da karınlarını doyuruyorlar, ulaşım için ücret ödüyorlar ve bazen de alışveriş yapıyorlar. Belki ayda bir sinemaya gide çalışan için bu fiyatlar bir şey ifade etmezken üniversite de okuyan geliri olmayan ve sosyalleşmek zorunda olan gençlerimizi etkiliyor.

Sinema işletmecilerinin hem film için yüksek fiyattan bilet satıp hem 15. dk. Reklam gösterip hemde bir mısır colayı 10 TL den satması sinemanın doluluk oranlarının düşmesini de doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden ortak bir yol bulunmak zorunda.

Ki büfe fiyatları ne kadar yüksek olursa olsun sinemalar dışarıdan yiyecek – içecek getirilmesinin önüne geçemeyeceklerdir. Büfe fiyatları dışarıdan 1 – 2 tl fazla olsa kimse dışarıdan yiyecek – içecek getirmeye tenezzül etmeyecektir. Gerçi teorik olarak böyle desek de sanırım pratikde böyle olmuyor.

Bu arada sinema işletmecileri sinemalarına özel kart çıkararak devamlı müşterilerine bazı kolaylıklar ve avantajlar da sağlıyabilirler. Bu sayede hem müşterilerilerinin sinemaya bağlılıklarını arttırırlar hemde devamlı kendi sinemasında film izleyen sinema severleri azda olsa avantaj sağlamış olurlar.

Ozan Bilgeçtepe

3 Yorum var

  1. mahmut 12 Mayıs 2015
  2. Buse nur 14 Mayıs 2015
  3. mamut 19 Mayıs 2015

Yorum Yaz