PK ( PEEKAY)

Aamir Khan milyonlarca fanı olan, görünümüyle 20 ile 30 yaş arasında ancak gerçek yaşı itibariyle 50’ye dayanmış bir oyuncu, ülkemizde özellikle ” 3 Idiots” filminden sonra hatırı sayılır bir seven sayısı olan oyuncunun son filmi geçtiğimiz haftalarda Hindistan da vizyona girdi. Film muhtemelen önümüzdeki günlerde Türkiye’de de vizyona girmesi bekleniyor. Filmin yönetmeni hala ülkemizde lise ve üniversite öğrencilerine seminer niteliğinde izletilen “3 Idiots” yönetmeni  Rajkumar Hirani.

Filmde Aamir Khan uzaydan dünyaya gönderilen bir araştırmacı uzaylı rolünde, garip tavırları nedeniyle ona PK yani; Sarhoş lâkabı takılıyor. PK Dünya’ya gelir gelmez araştırma yapabilmesi için ve evine geri dönebilmesi için boynunda taşıdığı uzaktan kumandayı, karşılaştığı bir Hindu tarafından çalınması ile, dünyayı keşfetme serüveni başlıyor. PK dünyada özellikle insanların Tanrılara ibadetleri sayesinde, hertürlü isteğine cevap verildiğini öğrenince, dünyada ki tüm dinlere ait tanırlarla iletişim kurmaya çalışıyor, ve kendi dünyasına dönmesi için en önemli şey olan kumandayı bulmak için Tanrılardan yarım diliyor.  Bu sırada 2000 km uzaklıkta Belçika da “Jaggu” adında genç Budist  kız ile “Sarfaraz” adında  Pakistanlı bir Müslüman çocuğun aşk macerası ve evlenme hayalleri, kızın özellikle babasının “Guriji” adındaki din adamına danışıp, bu ilişkiden zarar göreceksiniz demesi üzerine ve aslında ailesinin Müslümanları sevmemesinden dolayı ilişkisini bitirmek zorunda kalmasının ardından,  memleketine dönüyor ve bir TV de realite Show programcılığı yapmaya başlıyor,  daha sonra bir şekilde P.K ile tanışıyor. P.K kendine özgü hali, bir çocuk kadar saf, ve dünyanın kötülüklerinden uzak halleri sayesinde bir çok kişinin beğenisini kazanıp, önceleri tanrıları ikiye ayırıp, doğru ve yalancı tanrı olduğuna inansa da, zamanla aslında tanırının her zaman iyi olduğunu, kötü olanın ise insanların anlayışı, olduğunu çözüyor.

Film açıkçası türü gereği komedi ve bilim kurgu adıyla piyasa çıksa da, “3 Idiots”ta görmeye alıştığımız doğallık, komiklik ve orijinallik, ne yazık ki bu filmde pek görünmüyor, özellikle dans eden araba ve kondom esprileri fazlasıyla bayat, bazı sahneler komik olsa da genel itibariyle komedi anlamında çok zayıf bir film olmuş, fakat verilemek istenen mesaj çok güzel işlenmiş, filmin sonuna doğru sıradan devam film, bir başyapıt haline dönüşüyor, mesajlardan tutunda oyunculuğa kadar, film bambaşka bir hal alıp her kare içimizi ısıtıyor.

PK’ye göre;

Hangi Tanrıya güvenmeliyiz ? sorusuna cevap olarak “Siz tanırının bir tane olduğunu söylüyorsunuz, ancak ben iki tane olduğunu düşünüyorum, birincisi bizi yaratan Tanrı, ikincisi ise sizin yarattığınız tanrı, ben bizi yaratan tanrıdan korkmuyorum, ancak sizin yarattığınızdan korkuyorum, tıpkı size benziyor, Küçük, yalancı, hastalıklı, boş vaatler veren…Zenginlere öncelik tanıyan, fakirleri sırada bekleten övgü aldığında mutlu olan, küçük şeylerle insanları korkutan, Bizi yaratan Tanrı’ya inanın. Ona güvenin. Kendi yarattığınız sahte Tanrı’ları ise yok edin”.

Özellikle son kısımları sayesinde ciddi anlamda karizmasını kurtaran bir film haline gelmiş PK.

Ancak yinede başrol oyuncularından “Jaggu” karakteriyle karşımızda olan “Anushka Sharma” çok kötü bir performans sergiliyor, inanılmaz itici bir oyunculuk göstermiş, Aamir Khan ise oyunculuk anlamında eleştiri yapılamasa da, oynadığı karakterin hal ve hareketleri, pek unknown bir karaktere ve uzaylıya pek de mantık çerçevesine oturmamış, daha ciddi ve sevimli roller kendisine yakışıyor,

Bu sevimli Hindistan yapımı film umarım beğenilir, ben biraz daha insaflı bir şekilde 10 üzerinden 7 veriyorum.

Filmdeki çarpıcı başka bir mesaj ise Jaggu’nun itirafı,

O, biz insanlardan yalan söylemeyi öğrenmişti.  Bana öğrettiği şey ise “Aşkın” gerçek anlamıydı. Beni bırakabilecek kadar çok sevmişti. Gerçek aşkların yitirilmemesi dileğiyle bir başka film incelemesinde görüşmek dileğiyle.

M.Said Çakallı

PK (Peekay) Film Fragmanı

3 Yorum var

  1. Karamela 14 Ocak 2015
  2. Demet 14 Ocak 2015
  3. Karamela 15 Ocak 2015

Yorum Yaz