Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Hakkında İlginç Bir Gerçek Ortaya Çıktı

Pamuk Prenses

Ratatouille (2007) ve The Incredibles (İnanılmaz Aile-2004) gibi başarılı animasyon filmlerin yönetmenliğini üstlenen Brad Bird Walt Disney’in efsanevi çizgi filmlerinde Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler (Snow White and the Seven Dwarfs) hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Tribeca Film Festivalinde yönetmenlik kariyeri hakkında bir konuşma yapan Brad Bird konuşma sırasında hem geleceği hemde geçmişi hakkında ipuçları verdi. Ünlü yönetmen konuşmasının bir bölümünde de sinema tarihiyle ilgili çarpıçı bir gerçeği dile getirdi.

Konuşmanın soru cevap bölümün de ünlü yönetmene Disney’in filmlerinde ve animasyonların da çocukları korkutmaktan çekinmediği ve bunun kendisini nasıl etkilediği sorusu yöneltildi. Brad Bird de bunun üzerine 1937 yapımı Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler (Snow White and the Seven Dwarfs) filmi hakkında çarpıcı bir gerçeği açıkladı.

“Filmin gösteriminden kısa bir süre sonra New York’ta bulunan sinema salonlarının bir çoğu koltuklarının yüzlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Çünkü filmde cadı göründüğü anda salonda ki bir çok çocuk altına işedi”

Evet o günün çocukları Disney’in kahramanı cadı’dan korkmuş ve altlarına işemişlerdi. Bu durum şimdi hepimize komik bir durum gibi gelebilir ama o günün şartlarında sinemanın ne kadar gerçekci olduğunu göz önüne getirmemiz gerektiğini göstermiş oldu.

Yeri gelmişken hatırlatalım ki Lumiere kardeşlerin 1895 yılında çektikleri 1 dakikalık l’arrivee d’un train a la ciotat (bir trenin la ciotat garına gelişi) filminin Fransada ki gösteriminde trenin geliş yönünde hafif sağ çapraza yerleştirilmiş kamera (ki bunun bilinçli kullanılmış ilk kamera açısı olduğu söylenir), izleyenlerde uyanması amaçlanan hareket duygusunu yaratmış ve filmi izleyen birçok insan tren üstümüze geliyor diye sağa sola kaçışmışlardır.

Yorum Yaz