Kısa Kısa!.. Düğün Dernek, Erkekler ve Tamam mıyız Filmleri…

Düğün Dernek

Son dönemin en popüler filmi düğün dernek ile başlayalım . Çalgı çengi gösterime girdiğinde sadece 60bin kişi tarafından izlenmiş ama sonra kulaktan kulağa yayılarak büyük bir üne kavuşmuştu ardından televizyonda fenomene dönüşen işler güçler’le ekip büyük kitlelere adını duyurmuştu.

Kimsenin şaşırmayacağı üzere filmin gişesi şuan üç milyona yaklaştı büyük ihtimalle de bu hafta üç milyon barajını aşacak ayrıca bir dipnot olarak belirtmek gerekirse birçok türk filmi düğün dernek’ten dolayı vizyon tarihini ertelemek zorunda kaldı .Film artık yavaş yavaş oturan Selçuk Aydemir ve ekibinin kendilerine has komedi tarzıyla başlıyor yadırgamıyorsunuz ama ilk yarım saatlik bölümde büyük bir tempo sorunu var filmin baya bir bocaladıktan sonra dakikalar ilerledikçe açılıyor ve kıvamını buluyor .Yer yer gerçekten insanı kopartan esprilere rastlamak mümkün zaten gülmek için salonun sinerjisi buna gayet müsait çünkü insanlar gülmeye o kadar hazır halde gelmişler ki salona her hallerinden belli oluyor bu.Filmde ve her yerde haliyle Murat Cemcir ve Ahmet Kural adı ön planda ama filmin en iyi oyuncusu kesinlikle hakkını verelim ki anne rolündeki Devrim Yakut rolü gerçekten güzel özümsemiş.İlk filmleri çalgı çengi minimal çekildiği için mi bilmem daha samimi ve özellikle de “özgün” bir filmdi düğün dernek popülerleşmenin de etkisiyle sadece güldürmeyi esas aldığı için o manada hayli gerisinde çalgı çenginin .nihayetinde Selçuk aydemir ve ekibinin komediye yeni bir soluk getirdikleri muhakkak piyasadaki birçok sulu cepken komediden de daha iyi olduğunu söyleyebilirim ama türk sinemasının izlerken bol kahkaha atıp salondan çıktığınızda çabucak unutacağınız böyle komedi filmlerinden ziyade daha nitelikli komedi filmlerine ihtiyacı var son dönem buna beynelminel’i örnek verebilirim.

Erkekler

Erkekler, çılgın dershane ve fetih 1453 filmleriyle tanıdığımız bir Faruk Aksoy filmi. Çıkış noktası ve anlatmak istediği şeyler itibariyle dikkate alınması gerekecek bir film ama işte beyaz perdeye her zaman isteğinizi,arzunuzu yansıtamıyorsunuz .Film cinsel organına Oscar ismini takmış adem’in oturduğu binanın çatı katına çıkıp aşağıda bekleşen insanlara elinde satırla (organını kastederek) kesiicemm diye bağırmasıyla açılıyor.hastanede adem’i bekleyen ruh doktoru (ali poyrazoğlu) ile birlikle erkek dünyasının iç alemine doğru dalıyoruz.bundan sonrasında filmin tek elle tutulur yanı erkek dünyasına dair tespitlerin son derece gerçekçi oluşu ama bu karakterlerin yan rollerde dahil abartılı oluşunu,adem’in akla zarar rüyasını,hikayeye yedirilmeye çalışılan doktorun ailesiyle olan sahneleri özellikle de eş rolünde ki asuman dabak’ın fetişist hareketler sergilediği erotizm süslü sahneleri (ki akıllara zarar) gözümüzün önünden silip atmaya yetmiyor.

Tamam mıyız?

Tamam mıyız ? büyük bir hayran kitlesine sahip çağan ırmak’ın son filmi.Seven kitlesi o kadar çok ki ırmak’ın onu eleştirirken bile iki kere düşünmek gerekiyor ki bende zaten hikaye yaratma ve anlatmada büyük bir usta olduğunu düşünüyorum . Irmak yine farklı bir hikaye koyuyor önümüze temmuzla ihsan’ın sıra dışı hikayesi .Irmak’ın bu filminde de alışageldiği üzere erkek karakterleri baba karakteriyle sorunlu ve tüm güçlerini anneden alıyorlar.Hikaye ve diyalog dili yine aynı (olumlu manada) ırmak’ın erkek karakterleri hep bir arayış ve varolma çabası içindedir bu olgu tamam mıyız? da da devam ediyor kısacası tipik bir çağan ırmak filmi duruyor önümüzde. Benim hep tekrarladığım asıl eleştirim Irmak’ın filmografisine baktığımızda (ki bunu başka bir yazıda detaylı değerlendireceğim) bir adım ileri bir adım geri gitmesidir. Dedemin insanlarından sonra maalesef ki bu film bir geri adım olmuş. Hayranları bana kızacaklardır muhakkak hikayeye asla lafım yok ama dedemin insanları’nda karakterler ne kadar sıcaktı ve derinlemesine işlenmişti Bunu tamam mıyız? da göremiyoruz temmuz ve ihsan karakterine üzülüyoruz, çabalarına hayran kalıyoruz ama bir türlü içselleştiremiyoruz sanki karikatür gibiler Irmak bizi bu iki karakterin içine sokmaya çalışırken onlarla aramıza büyük set koyuyor bilmeden bu da mesafe koymamıza neden oluyor filmle aramıza…

Yorum Yaz