Kaptan Phillips

Kaptan Philips

Emir büyük yerden;

O gemi Somali’ye ulaşmayacak!!

Kurtarma operasyonunun hedefinde sizin olmadığınızın ve esir düştüğünüzün ilk saniyesinde sizin değil de sizi esir alanların asıl köleler olduğunu bilmek… Paralı kölelik ya da gönüllü kölelik, ismi her neyse hepimizin patronları vardır’da düğümlenir mesele. Gizemi çözen birkaç kişi dışında herkesin bu çarkın içinde olduğu varoluşumuzda, toplumda varoluşsal karın ağrıları yaşamayan yüzdenin yüksek olması baş döndürücüdür. Ama çekilen acılar buna yorulmaz ve sevgili oğlum şu an yanında olamadığım için özür dilerim diyen Kahraman Amerikan Başbabası, son nefesinde eşini, oğlunu ve kızını ne kadar çok sevdiğini haykırır ve esas acısının 16-17 yaşlarındaki, ellerini kaldırıp teslim olması için yalvardığı çocuğun ölümünün yakın olduğunu çok geç duyumsar.

Diğer yandan da tüm film boyunca her şey yoluna girecek diye telkin veren Somalili genç kölenin tek hayalinin Amerika’ya gitmek olması, belki de bir Amerikan hapishanesinde göreceği muamele, Somali’de çete başlarından ve yaşam koşullarından daha iyi olur mu düşüncesi ile utanca boğuyor insanı.

Herkesin birbirine güvendiği, her şeyi altüst eden tek şeyin, mali dengesizliklerin olduğu, gerçekten de gerçek bir senaryoya tanık olmak, araya da kutsal Amerikan aile birliği safsatasının itelenmesi göz yaşartıcıydı.

Filmin sonunu söyleyeyim size, Kahramanımız kurtulur, Amerika hayaliyle yanıp tutuşan Somalili zavallı köle bir yolunu bulur, prangaları kuşanır ve hayalini gerçekleştirmeyi başarır. Üç Somalili korsanın beyin parçalarının ağzına dolduğu Tom Hanks, şoka girer ve duygularını yaşamasına izin verilmeden sıkı bir tedaviye maruz kalır, sayın iş merkezci sağlıkçı tarafından. Afrika’da HIV insidansının yüksek olduğu geldi aklıma ve mukozalardan, düşük de olsa, bulaş riskinin varlığı…

Vurgu1: Korsan gerçeğinin olduğu sulardan geçmesi gereken korunmasız konteynır gemilerinin varlığı

Vurgu2: Ülkemizde staj için bu tip gemilerde o sulara gönderilen üniversite öğrencisi kaptan adaylarının varlığı

Safiye Ersoy
safiyersoy.blogspot.com

Yorum Yaz