“Kahpe Bizans” İsminin Kullanımına Yasak Getirildi!

Arzu Film’in sahibi Ferdi Eğilmez ile Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan’ın Gani Müjde’nin Kahpe Bizans’ın devam filminde Kahpe Bizans ismini kullanmaması için dava açtığına daha önceki bir haberimizde yer vermiştik.

İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya Arzu Film, Özen Film ve senarist Kenan Ergen’in avukatılarıyla Kahpe Bizans‘ın hem yönetmeni hem senaristi Gani Müjde hazır bulundu. Duruşma da söz alan Gani Müjde; senaryonun gruplar halinde yazıldığını, bu gruplar içerisinde editörler, danışmanların da bulunduğunu belirterek, “Bunların senaryoda görev alması, onları hak sahibi yapmaz. Filmin çekiminden önce senaryoyu ve filmi tescil ettirdim. Söz gelimi ‘Hababam Sınıfı Üç Buçuk’ filminde davacı Kenan Ergen’in senarist olarak adı geçmektedir. Ancak eser sahibi, fikir sahibi Rıfat Ilgaz’dır. Kendilerine gittim. Filmin devamının çekileceğini söyledim. Arzu Film çekebileceğimi söyledi. Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan ise bundan dolayı küçük bir bedel talep etti. Ben vermeyince de bu dava açıldı” şeklinde konuştu.

Gani Müjde’nin avukatı Leman Özkan ise, müvekkilinin fikir sahibi ve eser sahibi olduğunu belirterek “Müvekkilim eser sahibi olarak ‘Kahpe Bizans’ ismini kullanma hakkında sahiptir. Tedbir talebi yerinde değildir. Reddini talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Hakim Uğur Çolak, 250 bin TL teminat yatırılması şartıyla ihtiyati tedbir kararını kabul etti. Mahkeme, yapımı duyurulan ‘Kahpe Bizans 2’ filminin tanıtımlarında ve reklamlarında “Kahpe Bizans” adının kullanılmasının tedbiren önlenmesine karar verdi. Hakim, bir hafta içerisinde 250 bin TL’nin yatırılmaması halinde tedbirin kendiliğinden kalkmış sayılacağını hatırlattı.  Mahkeme, isim hakkının kullanılmasına ilişkin nihai kararını yapılan yargılama sonucunda verecek.

Yorum Yaz