Kahpe Bizans 2 Çekilmeden Kavga Başladı!

Kahpe Bizans 2
Türk sinemasının 1990’ların sonunda ki yükselişine katkı sağlayan ve dönemin çok konuşulan filmlerinden biri olan Kahpe Bizans 16 yıl aradan sonra ikinci filmiyle tekrar beyazperdeye dönmeye hazırlanıyor ama filmin daha çekimleri başlamadan şimdiden filmin kavgası başlamış durumda!

Arzu Film ile Özen Film ortaklığıyla 1999 yılında çekilen ve Türkiye’de 2 milyon 472 bin kişi tarafından izlenen Kahpe Bizans filmininin senaristliğini de üstlenen Gani Müjde filmin ikincisi için geçtiğimiz aylarda hazırlıklara başlamıştı ve jatta film için teaser bile yayınlamıştı. İkinci filmin de senaristliğini üstlenen Gani Müjde Kahpe Bizans 2 için bu kez Arzu film’le değil Avşar filmle anlaştı. Bu anlaşma  Arzu Film’in sahibi Ferdi Eğilmez ile Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan harekete geçerdi. Ferdi Eğilmez yaptığı açıklamayla “‘Kahpe Bizans’ın haklarının kendisinde ve Soyarslan’da olduğunu belirtti. Müjde’nin kendilerinden onay almadan ‘Kahpe Bizans 2’yi çekemeyeceğini dile getirdi”

Tüm bu tartışmalara rağmen Kahpe Bizans 2 için Bulgaristan’daki Nu Boyana Stüdyoları’nda çekim hazırları başlarken Gani Müjde’de oyuncu arayışlarını sürdürüyor. Her nekadar Gani Müjde “Bu filmin hikâyesi de, senaryosu da bana ait. Film benimdir” dese de Ferdi Eğilmez geçtiğimiz günlerde olayı yargıya taşıyarak Gani Müjde’nin haklarını ihlal ettiğini, Kahpe Bizans 2’nin aynı isimle çekilemeyeceğini belirtti. Eğilmez’in açtığı davanın içeriği Kahpe Bizans 2’nin çekimlerine izin verilmemesi, yurtdışında çekilmesi halindeyse gösterime çıkarılmaması yönünde.

Bizans Oyunları Fragmanı

Yorum Yaz