John Wick Film İncelemesi

Ülkemiz de Kasım-Aralık arasında gösterime giren Hollywood’un sessiz aktörü Keanu Reeves’in bol aksiyonlu, intikam  filmi John Wick’i sonunda inceleme şansı buldum. Filmin yönetmenlik koltuğunda daha önce yardımcı yönetmenlik yapmış iki yönetmen Chad Stahelski, David Leitch’in  asil olarak yönetmenlik koltuğundaki ilk deneyimleri.

Film konusu itibariyle, emekliye ayrılmış “Continental” adındaki gizli bir tarikatın tetikçisi olan  John Wick’in karısının ölümünden sonra hayata tutunmaya çalışırken, birkaç tane Rus mafyası evini basarak, köpeğini öldürmesi sonucunda, yeniden tetikçiliğe dönmesini ve intikam için yemin ederek bütün enerjisini onları yok etmeye harcayan bir tetikçinin klişe hikayesini anlatıyor.
Filmde Mafya liderinin oğluna erişmek adına John herkesi kırıp geçiriyor, zaten klişe olmasının asıl sebebi de bu galiba, oldukça sık karşılaşmaya başladık bu argümanlarla;  Rus mafyaları, gizli cemiyetler, kalbi kırık yüreği yorgun emekli bir tetikçi, okurken eminim fazlasıyla tanıdık gelmiştir sizlere.

Film kendi türünde bu yıl gösterime girmiş bir çok filmin gerisinde, mesela; başrollerde Denzel Washinton’un oynadığı “The Equalizer”, içerik olarak bu filmi andırsa da oyunculuk ve işleniş, müzikler, felsefe tamamen farklı. Bir diğer aksiyon ve intikam filmi olan “The Raid 2” yakın dövüş sahneleri, kamera efektleri, görsellik, John Wick’e göre birkaç gömlek büyük.

Uzun zamandır beyazperde de göremediğimiz ‘Keanu Reeves Matrix’li’ günlerini aratır durumda, umarım en kısa sürede daha güzel yapımlarda karşımıza gelir.

Bazen filmler sadece zaman geçirmek için izlense de, filmlerin içine işlemiş bir ruh göremeyince, ne kadar da para harcansa, ne kadar reklam yapılsa, “Imdb” puanı çok şişirilse bile, izleyen o ruhu hissedemezse, film seyirci için tamamen zaman kaybının ötesine geçemiyor. John Wick filminde tamda anlatmak istediğim şey, son bir eleştiriyi yapımcılara söylemek istiyorum, filmde adı geçen Karabasan ( John Wick) karakterine Keanu Reeves’in yakışmadığı aşikar, daha ürkütücü karakter seçilebilirdi. Benim için boş bir aksiyon filmi oldu, üzgünüm  10 üzerinden 5.5

M.Said Çakallı

Yorum Yaz