J.R.R Tolkien’in Hayatı Film Oluyor

İkinci hobbit filminin gösterime girmesine günler kala orta dünya severlere bir güzel haber de Fox Stüdyolarından geldi. Edinilen bilgiye göre stüdyo efsanevi orta dünya yaratıcısı J.R.R Tolkien’in hayatını konu alacak bir film projesi geliştiriyor. Bu haber beyazperdeye uyarlanan filmlerinin hayranlarından çok yazarın kitaplarını büyük bir zevkle okuyan hayranlarını sevindirecek gibi.

1892 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı bir akademisyen olan J.R.R Tolkien 1973 yılında 81 yaşındayken ölmüştür. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserlerini edebiyat dünyasına kazandıran yazarın ölümünden sonra da yarım kalan bazı eserleri oğlu tarafından tamamlanarak edebiyat dünyasına kazandırılmıştır.

Yazarın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitapları Peter Jackson tarafından beyazperdeye uyarlanmıştır .Her filmde büyük gişe başarısı gösterdiği gibi bir çok ödüle de layık görülmüştür.. Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.

Yorum Yaz