Inferno (Cehennem) Filminin Çekimleri Başlıyor

inferno

Dan Brown’un çok satan The Da Vinci Code (Da vinci’nin Şifresi) romanıı ilk olarak 2006 yılında aynı adla beyazperdeye uyarlanmıştı. Başrolünü Tom Hanks’in (Prof. Robert Langdon) üstlendiği film gişe rekorları kırmayı başarmıştı. Bu rekor hasılatın bir nedeni de Dan Brown’un Da Vinci Şifresi (kitap) romanı yayınlandığı dönemde tüm Hıristiyan alemini ayağa kaldırmış ve Vatikan’ı zor durumda bırakmıştı. Vatikan yönetimi, yazılanları saçma bulduğunu söylemiş ve yazar Dan Brown’a karşı cephe almıştı. Bütün bu yaşananlar, Hollywood için çok iyi bir malzeme oluşturmuştu. Film tüm dünyada 800 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşmıştı. Daha sonra 2009 yılında Dan Borow’un aynı adlı romanından uyarlanan başka bir film olan Melekler ve Şeytanlar gösterime girmiş ve 500 milyon dolar gişe hasılatına ulaşmıştı.

Filmin yapım şirketleri Sony Pictures ve magine Entertainmentten yapılan açıklama da üçüncü kitap uyarlaması olacak Inferno’nun (Cehennem) çekimlerine nisan ayında başlanacak. Ve yine Robert Langdon rolüyle Tom Hanks karşımıza çıkacak. Filmin gösterim tarihi tam olarak netleşmese de 25 Aralık 2015 olarak düşünülüyor gösterim tarihi.

Bu arada filmin konusuna geçmeden kitabın bazı bölümlerinin İstanbul’un bazı tarihi yerlerinde geçtiğini de belirtelim. Bu yerler arasında Yerebatan Sarayı, Ayasofya ve Kapalı Çarşı var.

Dan Brown kitaplarının Simgebilim uzmanı olan kahramanı Robert Langdon Cehennem romanında gözlerini bir hastane odasında açıyor. Son olarak Harvard üniversitesindeki bir anısını hatırlayan Langdon kendini bir anda başından vurulmuş, son 48 saat içinde hiç bir şey hatırlamadan İtalya’da buluyor. Ne olduğunu anlamaya çalışırken hastanede saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan genç bir doktorun yardımı ile kurtuluyor. Dahası cebinde üzerinde tehlikeli simgesi olan bir cihaz buluyor. Ülkesinin konsolosluğundan yardım isteyen fakat yardım yerine kendisini öldürmeye çalışan kişiyi karşısında bulan Langdon kendi ülkesinin de kendini öldürmeye çalışması ile bir şok daha yaşıyor ve genç fakat sıra dışı zekası olan doktor ile işin gerçeğini çözmek için yine simgelerde gizli olan ipuçlarının peşine düşüyor.

Floransa’nın tarihi yerlerinde başlayan macera İtalya’nın diğer büğülü şehri olan Venedik’e uzanıyor ve Longdon kendini bir genetik uzmanı olan ve dünya nüfusunun hızlı artışı nedeni ile insanoğlunun 100 yıl içinde neslinin tükeneceğini düşünen, bu yüzden ölümcül bir virüs yaratan ve bunu Dante’nin Cehennem Haritası ile ilişkilendiren deha birinin peşinde buluyor. Tek sorun bu psikopat bir hafta önce intihar etmiştir ve virüsün aktif aktif etmesine bir günden az kalmıştır ve virüsün yerini bulmak için tek umut Langdon’dur.

Da Vinci’nin Şifresi Film Fragmanı (2006)

Yorum Yaz