Hababam Sınıfı Sinemalarda Tekrar mı Gösterilecek!

hababam sınıfı

Ünlü yazar Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden 1975 yılında sinemaya uyarlanan Hababam Sınıfı hem sinemalarda gösterildiği dönemde hemde filmin üzerinden yıllar geçip yüzlerce kez televizyon ekranlarında yayınlanmasına rağmen halen ilk günkü gibi ilgi görmeye devam ediyor.

Hani bazı filmler vardır çok özeldir; sinemada izleyemediğiniz ve keşke sinemada izleseydim deyip içiniz de ukte bırakan. Sanırım bu filmlerin başında sinema tarihimizin usta yönetmeni ve bir çok yeşilçam filmini beyazperdeye taşıyan usta yönetmen Ertem Eğilmez‘in hayat verdiği Hababam Sınıfı vardır.  1975 yılında yapılmış olan Hababam Sınıfı‘yla başlayan daha sonra gene 1975 yapımı olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1976 yapımı olan Hababam Sınıfı Uyanıyor ile Hababam Sınıfı Tatilde, 1978 yapımı olan Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve 1981 yapımı olan Hababam Sınıfı Güle Güle filmleri ile devam eden seri yeni nesil oyuncularıyla  2003 yapımı Hababam Sınıfı Merhaba, 2004 yapımı olan Hababam Sınıfı Askerde ve son olarak da 2005 yapımı olan Hababam Sınıfı Üç Buçuk filmleri ile günümüze kadar uzandı. Tabiki Hababam Sınıfı serisinin ilk filmleri çıtayı o kadar yukarıya taşımıştı ki yeni nesil Hababam Sınıfları büyük gişe başarıları yakalasa da biz sinema seyircileri açısından ilk serinin yanına bile yaklaşamamıştı.

Gelelim haberimizin asıl konusuna. Hababam Sınıfı‘nın yapım şirketi Arzu Film resmi twitter hesabında geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir paylaşım yaptı .

Bu tweet Hababam Sınıfı‘nı sinemada izleyememiş yada Hababam Sınıfı‘nı sinemada izleyip tekrar o nostaljiyi tekrar yaşamak isteyenleri heyecanlandırdı. Atılan bu tweetten sonra bir çok ünlü (Can Yılmaz, Emre Kongar vb.) ve twitter kullanıcısı RT ve cevaplarla atılan tweete geri dönüş yaptı. Ki geri dönüşlerden takip ettiğim kadarıyla en büyük istek filmlerin sansürsüz yayınlanmasıydı.

Şimdilik kesinleşen bir şey olmasa da filmin belli şehirlerde özel gösterimlerle sinemaya döneceğinin işaretini aldık diyebiliriz. Zaten bu kadar Hababam Sınıfı severini heyecanladırıp yapmamak da Arzu Filme yakışmaz diye düşünüyorum.

Bu arada Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray’ın oynadığı, 1977 tarihli Selvi Boylum Al Yazmalım 2010 senesinde tekrar gösterime girdiğini ve 7.658 kişi tarafından izlendiğini de hatırlatalım.

Bu hatırlatmamam sebebi Hababam Sınıfı‘nın belli sinemalarda özel gösterimlerle sinemalarda gösterilmesi daha makul bir düşünce olduğunu düşünüyorum!

Siz ne dersiniz İnek Şaban, Güdük Necmi,Damat Ferit, Domdom Ali, Tulum Hayri ,Hayta İsmail , Kel Mahmut, Külyutmaz,  Badi Ekrem, Hafize Ana ve Veysel Efendi gibi bir çok beyazperde efsanesini tekrar sinemalarda görmek istemezmizsiniz?

Not: Bu arada Arzu Filmin klasikleşmiş yeşilçam filmlerinin Youtube sayfasına yüklenmesinde birazda olsa fikir sahibi olduğumu düşünüyorum. Bir tweetimde kendilerine korsan izlenmektense kendilerinin filmleri YouTube’a  yüklemelerinin daha güzel olacağını belirtmiştim. Önceden planlanmış bir projemiydi yoksa ben dedikten sonra mı proje hayata geçti bilmiyorum. (Kendime pay çıkarmakta haklımıyım emin de değilim)

 

Yorum Yaz