Guardian of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) Film İncelemesi

Öncelikle Herkese Merhaba, Cinerium ailesine yeni katılan üyelerden birisiyim, sinema seven herkese selamlar gönderiyorum, burda olmak çok güzel.


Çizgi roman karakterlerini sinemaya taşıyan Marvel’in en son filmi Galaksinin Koruyucuları,  Başrol oyuncusu olarak Marvel bu sefer Hollywood’un orta bütçeli yapımlarında boy gösteren Chriss Pratt’ı seçmiş, kadın oyuncu olarak, Avatar’dan hatırladığımız Zoe Saldana var, Çizgi Roman halinde ki kahramanlar tek tek filme monte edilmiş, mesela Rakun (Rocket), Groot, kaslı Drax karakteri için Dave Bautista ve Kötü karakterden Ronan karakteriyle birçok filmden aşina olduğumuz Lee Pace, unutmadan birde Walking Dead izleyenler bilir, ordan herkesin uyuz olduğu Darly’nin abisi de var. Filmin yönetmenliğini de James Gun adında daha önce yönetmen koltuğundan  daha çok, yazar ve senarist konumunda olan,  komedi ağırlık filmleri yazan bir kişi var.

Öncelikle  karakterleri tanıyalım;

Peter Quill, Annesinin ölümüne şahit olmuş ve uzaylılar tarafından kaçırılmış, sonra profesyonel bir hırsıza dönüşmüş, ondan  başka bir şey de bilmeyen kulağında walkmani ile dans edip gezen ve harika bir kostüme  sahip kişi.

Rakun, filmdeki en bomba esprileri yapan kişi, hele bir hapishanede esprisi var ki film bitene kadar güleceksiniz, görüntü yönetmeni ve animasyonu yapan kişiler hakikaten kusursuz yapmışlar bu karakteri,  seslendiren Bradly Cooper da aynı şekilde, komik ve rolüne çok uymuş.

Groot, o bir Ağaç adam, inanılmaz bir saflıkta sevimlilikte, bu karakteri oluşturan kişiler hakikaten çok akıllılar, eminim bu karakter olmasaydı, filmde koca bir boşluk ve sıradanlık olurdu, Groot bildiki 2 kelime var I am Groot, kızsada sinirlense de , mutlu da olsa bunu söylüyor, ancak ve dostlarını ve çocukları çok seviyor,  doğallığı zaten insanı kendine sevdiren şey.  Seslendiren kişi ise çok şaşıracaksınız ama Van Diesel.

Drax, Uzaylı bir kaslı bir adam, Ronan karısını ve çocuğunu gözlerinin önünde öldürmüş, ve tek gayesi intikamını almak. acayip dar kafalı bir adam olması hem komik hem de rahatsız edici.

Gamora, Avatarda olduğu gibi insan dışında herşeye benziyor, Ronan ile onunda bir hesabı var, ancak Ronanın üvey kızı ile arasındaki rekabet başını çok ağrıtıyor, ekibe de Ronan dan intikamını almak için katılıyor.

Ronan, Evrene sahip olmaya çalışan küreyi ele geçirmek için herkesi öldürmeyi planlayan kötü karakterimiz, bence daha farklı bir tarzı olabilirdi, makyaj oturmamış üstüne.

Film çok dramatik başlıyor, 70lerin şarkısı Come And Get Your Love Redbone  ile açılıyor, zaten filmde yeni yüzyıla ait hiç bir şarkı yok, hepsi filmin orjinal çizgi karakteri olarak ünlendiği  70 80’li karışımı yıllardan, Filmde hırsız rolüyle karşımızda olan karakter Peter Quill, harika bir kıyafet tasarımı var, dünya için çok önemli ancak kendisi için sadece para ifade eden bir küreyi çalıp, satmaya çalışıyor. Buna ortak olmaya çalışan Rakun ve Groot, birde Ronan’nın kızı olan Gamora ile yolları küre sayesinde bir hapishanede kesişir, hapisten kurtulmakta Rakun’un ince zekası ve Groot’un saflıkla aptallık arası bir hal sayesinde kaçmalarıyla Drax adındaki Kaslı uzaylının kendilerine yardımları neticesinde artık Galaksiyi koruyacak ekip ortaya çıkmıştır, tabi bu ekip evrenin en gizli ve etkili silahı olacak olan Küreyi keşfetmeleriyle ekibin birlikteliği ve arkadaşlığı daha da hız kazanır. Aslında film buralardan sonra çok klasik bir hal almaya başlıyor, ince espriler de olmasa hatta sıkıcı bir hale bile girebiliyor diyebilirim, ancak filmdeki Dövüş sahneleri yakın dövüşler, silahlar çok orjinal, Groot bizlere harika bir fedakarlık resitali izletiyor, filmde tabi ki bizler yani insanlık ve iyilik kazanıyor, bu sebebiyle çok sıradan :) yani filmin sonunu kestirebilmek hiçte zor değil.

Filmde ilgimi çeken Marvel ortak benzerlikleri, mesela Avengers deki, küp gibi burada da küre var, muhtemelen Avengers’a  ortak bir film gündeme gelebilir ilerleyen yıllarda, ancak arada ciddi manada güç farklılığı var :) yani bizim Hulk nerede, Drax nerede! Aynı şekilde Thorla Peter Quill’i kıyaslayabiliriz, ve hatta filmdeki kötü karakterlerde  özellikle Ronan’ın uzay üstü ve tanrı gibi gezinmesini Thor’un babası ve kardeşiyle alakalandırabiliriz, ve filmdeki mizah anlayışına. Zaten filmde ki Collector, Thorda da aynı karakterle karışımızdaydı, bu demek oluyor ki ilerleyen zamanlarda birbiriyle ortaklık göreceğiz, tabi birde Howard the Duck var, o sürpriz. Görünce heyecanlanmamak elde değil…

Kısaca özetleyecek olursak Galaksinin Koruyucuları, görsellik alanında yeterince tatminkar, konu biraz sığ kalsa da oyunculuk ve karakterler gayet güzel. Müziklerin hepsi birer efsane olduğu için benim haddime değil kötü şeyler yazmak, yada eleştirmek, eğer izleyeceğimiz filmin yapımcısı Marvel ise  daha fazla şey bekleyebiliriz, ancak Thor 2 deki konuk sıkıcılığı bu filmde asla yok, yeterince eğlenceli bir film denebilir.  Bir X men serisi çıkar mı bilemem, yada Avengers gibi inanılmaz bir heycan uyandırır mı?  Film dünya genelinde 700 milyon dolardan dan fazla gelir elde ettiğine göre ve filmin 2 sine start verildiğine göre bizi daha heyecanlı filimler bekleyeceği kesin. Filme Puanım, 8.1 ancak Marvel’e olan sevgimden dolayı, daha iyi şeyler çıksın istiyor ve diliyorum, birde Groot için, çünkü We are Groot :)

Filmin introsun da ki efsane müzik Redbone – Come And Get Your Love dinlemek isteyenler için

M.Said Çakallı

Bizde Cinerium ailesi olarak aramıza yeni katılan M.Said Çakallı’ya hoşgeldin diyoruz. Ve daha nice yazılarında beraber olmayı umuyoruz.

Yorum Yaz