“Game Of Thrones” Kral Joffrey Nasıl ve Neden Öldü

Sevgili Game Of Thrones hayranları başta belirtelim ki şimdi okuyacağınız yazı 4. sezon bölüm 2 hakkında ağır bir spoiler içermektedir. Bölümü izlemediyseniz haberimizi bölümü izledikten sonra okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kral Joffrey’in ölümü dizinin pek çok hayranını sevindirdi diyebiliriz. Ama yine pek çok hayranda Kral Joffrey’in böyle basit ve hızlı ölümünün diziye uygun olmadığını da düşündü diyebiliriz. Ki diğer dizinin ana kahramanlarının nasıl öldüklerini gördükten sonra hele. Her ne kadar ölümü tartışılsada Kral Joffrey’in nasıl öldürüldüğü ve kim tarafından yapıldığı büyük bir soru işaretiydi aklımızda.

Şimdi siz okuyucularımıza Kral Joffrey’in nasıl ve kim tarafından öldürüldüğünü madde madde anlatmaya çalışacağız.

4. sezon bölüm birde Sir Dantos Sansa Stark’ın onun hayatını kurtarmasından sonra ona teşekkür mahiyetinde bir kolye hediye etmişti. Bu kolyenin ailesinden kalan son şey olduğunu da üzerine basa basa belirtmiş ve Sansa’nın bu kolye’yi takmasını da istemişti.

Şimdi Sir Dantos’un Sansa’ya verdiği kolye’ye dikkatli bakarsak kolyenin üstünde 7 tane mavi kristal olduğunu göreceğiz.

Düğün başladığında Margaery’nin anneannesi Olenna Tyrell Sansa’nın yanına gelerek ona taziyede bulunuyor. Ve Sansa’ya üzgünlüğünü belirtmek için “Bir insanı düğünde öldürmek mi? Bu gördüğüm en çirkin ve vahşice hareket.”  cümlesini kullanıyor.

Sansa’nın saçıyla oynayan ve üstünü düzelten Olenna Tyrell’in eli kolyeye gidiyor ve yapmak istediğini yaptıktan sonra Sansa’nın yanından ayrılıyor.. Ve bu sırada bizler kolyede eksik bir parça olduğunu görüyoruz.

Serinin kitabını okumayanlar için bir kristal insanı nasıl zehirler sorunun da açıklamasını yapalım hemen. Boğucu (The Strangler) olarak geçen zehir Jade denizinde bulunan adalarda yetişen bir bitkiden yapılıyor. Toplanan yapraklar kurutuluyor ardından eşil limon, şekerli su ve Yaz Adaları’nda bulunan ve nadir rastlanan baharatlarla karıştırılıyor. Yapılan bu yöntemle yapraklar yok oluyor ve geriye sıvı zehir kalıyor. Kül yardımıyla da sıvı kristal haline getiriliyor.

Peki yerine oturan Olenna Tyrellde ki kristal nasıl olurda Kral Joffreye ulaşır.

Kral Joffrey dayısı Tyrion la uğraşmaktayken Margaery pasta geldi diyerek Joffrey’in dayısıyla uğraşmasına ara vermesini sağlıyor. İşte önemli detay bu esnada sağlanıyor. Margaery habersiz bir şekilde Joffrey’in elinden şarap kadehini alıp Olenna’nın erişebileceği bir mesafeye koyuyor. İşte tam bu anda bütün dikkatler Joffrey ve Tyrion üzerindeyken Olenna zehri kadehe döküyor.

Pasta’nın yenilmesinin ardından Joffrey dayısını çağırarak pastanın kuru olduğunu ve bu yüzden şarap doldurmasını istiyor (nede olsa Tyrion Lannister kralın yeni şarapçısıdır). Kadehten bir yudum alan Kral Joffrey dayısını aşağılamayı sürdürürken öksürmeye başlıyor, boğazına bişey takıldığını düşünüen Joffrey kadehi kafasına dikiyor.

Zehri tamamen içen Joffrey’in bir anda nefes yolları tıkanıyor ve iç kanama geçirmeye başlıyor. Yaptığı tüm pislikleri seyircinin aklında olan Joffrey’in ölüm anı kameralara yansıyor ve belkide ilk defa dizide ki bir ölüm milyonlarca hayranı mutlu ediyor.Gerçi Kral’ın öldürülmesinin ihalesi Tyrion’a kalması çoğu kişiyi üzsede…

Bu arada Kral Joffrey rolünde izlediğimiz Jack Gleeson için son söz olarak şunu diyebiliriz. Gerçekten milyonlarca insanın nefretini kazandırdıysa bu karaktere hakikaten bu rolün hakkını çok iyi vermiştir.

Bu arada dünyanın bir çok yerinde Joffrey’in ölüm anını gören dizinin hayranlarının verdikleri tepkiyi bir videoda toplamışlar izlemek isterseniz buyrun;

3 Yorum var

  1. melih furkan 21 Nisan 2014
  2. Ozan
    Ozan 21 Nisan 2014
  3. melih furkan 22 Nisan 2014

Yorum Yaz