Fury

Fury

Her yıl en az 2 filmle karşımıza çıkan II. Dünya Savaşı hikayeli Hollywood yapımlarına son olarak FURY eklendi. Başrol oyuncuları Brad Pitt ( Seven, Inglourious Basterds, The Curious Case of Benjamin Button), Shia LaBeouf (Transformers, Lawless), Logan Lerman (Percy Jackson, The Perks of Being a Wallflower), Michael Pena (American Hustle, End of Watch) Jon Bernthal (The Walking Dead) gibi birbirinden ünlü isimlerin rol aldığı filmde, Amerikalı askerlerin, Alman Nazi ordularıyla baş etmesini ve FURY adındaki tank içinde 5 askerin hayatta kalma ve vatanları uğruna ölmelerini anlatıyor, bu tankın içerisinde, daha 8 haftalık asker olan  Norman (Logan Lerman), Boyd (Shia LaBeouf), (Michael Pena), Grady(Jon Bernthal) ve Çavuş Don (Brad Pitt) bulunuyor. Brad Pitt’i bildiğiniz gibi Inglourious Bastard ( Soysuzlar Çetesi) filminde de bir alman düşmanı olarak görmüştük, ne tesadüftür ki bu filmde de bir Nazi düşmanı olarak görüyoruz, İnsan düşünmeden edemiyor acaba Almanlara gerçek bir düşmanlığı var mıdır diye.

Fury milyonlarca insanın öldüğü 2. Dünya savaşının acımasız yüzünü Amerikan ordusuyla Alman ordularının aslında birbirinden çok da farksız olmadığını, savaşın acımasızlığını, aslında ortada bir galip gelenin olmayacağı mesajları içermesi açısından Saving Private Ryan ( Er Ryan’ı Kurtarmak) ve  Kore yapımı My Way ya da The Brotherhood filmlerdeki gibi soğuk savaş dönemini çok güzel seyirciye yaşatıyor, aynı zamanda vurucu mesajlar içeriyor. Elbette ki Fury’i bu filmlerle kıyaslanamaz, ancak güzel benzerlikleri de söylemek gerekiyor. Filmimizin belki de en çok eleştiri alan kısmı zorlama sahnelerin olması, ve özelliklede Norman karakterini kahramanlaştırmaya çalışmaları bence. Brad Pitt gibi bir malzemen varken, neden zorlama Norman gibi bir karaktere ihtiyaç duyarsın bilemiyorum! Film başlangıçta ki akışında devam etseydi, son yarım saatte oluşan haydi canım sende, bir tank bir orduya karşı nasıl savaşıyor, ve nasıl başına böylesine ciddi zayiatlar verir diye  sorgulamaz böylelilikle filme karşı bir soğukluk oluşturmazdık.

Filmle alakalı çok uzun bir eleştiri yapmak istemiyorum, film Full Metal Jacket sıcaklığında değil, konusu itibariyle The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat)’ den daha iyi, filmde oluşan kahramanlık hikayesi de 2009 yılında 6 Oscar alarak herkesi şaşırtan savaş filmi The Hurt Locker filmden kesinlikle daha iyi, en azından kuru milliyetçilik  barındırmıyor Fury,  kendi insanını vahşi, dolandırıcı ya da cani gibi gösterebiliyor, hatta filmin bir yerinde Grady, Norman’a – Bizler Kötü Askerleriz ama sen iyi bir insansın itirafını bile yapıyor, bu yüzden yapımcılar saygı duyulmayı hak eden bir film yapmışlar, yukarda söylediğim gibi Norman karakterini ben pek bir yere oturtamadım, hele onca Nazi askeri arasından kurtulmasını da çok yadırgadığımı söyleyebilirim! Bu Filmin yaşanmış bir hikaye olmasını tercih ederdim, o zaman daha az eleştirebilirdim, toparlayacaksak olursak film bize; görsellik dışında pek bir şey sunmuyor, müzikler çok güzel, sahne, renkler, kostüm, bizleri 2. Dünya savaşındaymışız gibi hissettiriyor, açıkçası ben Tankların birbirlerini bombaladıkları sahneleri pek gerçekçi bulmasamda bir çok sinemasever bu sahnelerin çok gerçekçi olduğuna dem vurmuş. Film’e puanım 10 üzerinden 7.3

Bu film sizi memnun etmediyse, o zaman sizlere  1989 yapımı Çelik Canavar isimli (The Beast of War) filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

M.Said Çakallı

Yorum Yaz