Frankenstein Beyaz Perdeye Geri Dönüyor!

Frankeistain 2015

İlk kez Fransızca olarak 1818 yılında Mary Shelley’in kaleme aldığı Frankenstein Büyük Britanya’da yayımlanmıştı. Roman o kadar büyük bir başarıya ulaşmıştı ki ilk kez 1910 yılında Frankenstein beyazperde deki yerini aldı. Ve daha sonra nice sinema filmine tiyatro gösterisine sahne oldu!

Mary Shelley’ın romanı şimdi tekrar beyazperdeye dönmek için gün sayıyor. Tabi ki tek bir farkla. Korku klasiği Frankenstein heyecan verici bir macerayla günümüzde tekrar canlanmaya hazırlanıyor.

Günümüz Los Angelas’ın da karı koca bilim adamları tarafından mükemmel bir yeniden yaratılışla tekrar hayata dönen bu canavar hem doğaya hemde insanlara karşı gelmek zorundadır.

Bernard Rose’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başrollerinde Carrie-Anne Moss, Xavier Samuel ve Danny Huston yer alıyor.

Frankenstein filminin gösterim tarihiyse şuan tam belli olmamakla birlikte 2015 sonları olacağı bekleniyor.

1931 yılında çekilen Frankenstein filminin fragmanına ve romanının konusuna yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Frankenstein Romanının Konusu :

Romanın kahramanı tıp öğrencisi Victor Frankenstein; hastalıklara son verebilmek için insanı yeniden yapmayı, böylelikle de ölümsüzlüğe ulaşmayı istemektedir. Deneyleri sonucunda yaşamın sırrını keşfeder ve bunu üstün bir insan yaratarak kullanmaya karar verir. Çeşitli mezar ve mahzenlerden topladığı ceset parçalarını bir araya getirir. İnsan vücudunun karmaşık parçalarıyla uğraşmanın zorluğu yüzünden 2,50 metre boyunda ve buna orantılı bir genişlikte üstün bir insan yaratmaya karar verir. Kalvenizm, simya ve elektrik gücünü kullanarak aslında isimsiz olan ama okuyucuların kendi adıyla, Frankenstein olarak bildiği ucubeyi yaratır. Fakat ondan memnun kalmaz ve kaçar. Yaratık ise kendisini yaratanı tanıyordur ve neden insanların ondan korkup kaçtıklarını bilmiyordur. Babasını (Dr. Frankenstein’ı) bulup, ondan hesap sormak ister. Yüreği müşfik, mizacı yumuşak olsa da görenlerde korku uyandırdığı için toplumdan tecrit edilir. Bir müddet sonra bir aileyi izlemeye başlayan Frankenstein, ailedeki fertlerin birbirlerine karşı duyduğu sevgiyi görür ve kendisini yalnız hisseder. Babasından bir eş ister; ancak Dr. Frankenstein onun duygularını önemsemez. Yalnızlığı arttıkça acımasızlaşır ve kendisini yaratandan korkunç bir şekilde öç almaya girişir.

Önce Dr. Frankenstein’ın en küçük kardeşini öldürür. Açılan bir dava sonucunda diğer kardeşi ise suçlu bulunur ve idam edilir. Dr. Frankenstein daha bu vicdan azabını çekerken, Elizabeth’le evlendiği ilk gece Elizabeth de canavar tarafından öldürülür. Bunu üzerine canavarı yok etmek üzere peşine düşerek sonunda Kuzey Kutbu’na ulaşır. Kutup kaşiflerinden Kaptan Robert Walton tarafından kurtarılıp onun gemisine alınır .İyice yorgun düşen Victor Kaptan’a hikâyesini anlattıktan sonra ölür. Birkaç saat sonra Kaptan Walton canavarı yaratıcısının cesedinin üzerinde ağladığını görür. Canavar ona yaşamından nefret ettiğini vicdan azabından kurtulmak için kutbun uzak bir köşesinde kendini yakacağını başka birisi daha benzeri bir canavar yaratmasın diye bedenini yok edeceğini söyler. Daha sonra yüzen bir buz parçasına atlar ve karanlıkla sisin ardında gözden kaybolur. Ölüp ölmediği ise belli değildir.

Yaratıcısı Dr. Frankenstein, bilimsel kibrinin, Tanrı’nın yerine geçmeye arzusunun, kadının rolüne soyunmak ve canlı bir varlık “doğurmak” istemesinin bedelini ödeyecektir. Ucube ve yaratıcısının Mont Blanc’ın gölgesinde karşı karşıya gelmeleri ve kutbun ıssız ve vahşi arazilerinde birbirlerini kovalamaları, bir karabasanın sarsıcı etkisi içinde anlatılır.Mary Shelley Victor Frankenstein karakterini 17.yüzyıl’da Almanya’da Franckenstein şatosu’nda doğmuş olan simyacı Johann Konrad Dippel ve 18.yüzyıl İtalyan bilim adamı Giovanni Aldini’den esinlenmiştir.

Yaratığın, tanrısına başkaldırmasını işleyen romanda, Mary Shelley de tanrıya yaşadığı mutsuzlukların sebebini sormaktadır. Annesinin ölümüne sebep olmasının acısı (annesi onu doğururken ölmüştür), mutsuz ve yalnız çocukluğu, sorunlu eşi, ölen çocukları nedeniyle, yarattığı kahraman aracılığıyla tanrıya başkaldırır: -“Madem beni sevmeyecektin, beni neden yarattın?”

Yorum Yaz