Filbox Nedir? Ne işe Yarar

Öncelikle Filbox nedir sorusunun cevabını vermeden Filbox fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatmak istiyorum. Multi Channel Developers’ın (Oflaz Medya Grubu’na bağlı şirket) kendi bünyesinde bulunan Sinema TV kanalları D-Smart üzerinden yayın yapıyorlardı. Fakat  1 Ocak 2014 tarihinde Sinema TV kanallarının D-Smart platformundan çıkarılmasından dolayı bu kanalların uydu üzerinden yayınları kesilmişti. Bunun üzerine şirket kendi yayın platformunun kurmak için hazırlıklara başlamış Türksat 4A uydusundan yayın yapan Filbox’u  6 Haziran 2014 tarihinde yayına başlatmıştır.

Filbox Nedir?

Filbox uydu üzerinden izlenebilen bünyesinde 17 kanal (şimdilik) barındıran bir digital yayın platformudur. Filbox’u diğer yayıncı platformlardan ayıran en büyük özellik hiç bir taahhüt’le bağlı kalmamanız ve sene başında parasını ödeyip 1 yıl boyunca rahat rahat izlemeniz.

Filbox uydu yayınlarında Irdeto 2 şifreleme sistemi kullanılmaktadır. Filbox’u isterseniz  CI ve CI+ modül satın alarak (149 TL senelik) isterseniz de Humax marka Filbox cihazı (249 TL) satın alarak izleyebilirsiniz. Eğer televizyonunuz da modül girişiniz yoksa mecburen Humax uydu alıcısı almak durumundasınız. Filbox’un en güzel yanı sözleşme bitiminde modülde uydu cihazı da abonenin oluyor. (Bu arada eğer tvnizde modül giriş alanı yoksa modülü okuyacak cihaz tak çıkar özelliğinde olduğu için büyük ihtimalle servis tvnin arkasına takmamış olabilir kutunuzu kontrol etmenizi tavsiye ederim)

Filbox da Hangi Kanallar Var?

Filbox platformunda Sinema TV, Sinema TV 2, Sinema TV Aile, Sinema TV 1001, Sinema TV Aksiyon, Sinema TV Aşk, Dizi TV, Trace Urban , Fightbox , Viasat Nature ve Viasat History (dönüşümlü) kanallarının HD olan yayınları, RTL, Da Vinci Learning, English Club TV, Viasat Explore, Sci Tech TV, Fil TV ve Kidz TV kanallarının SD yayınları olmak üzere toplamda 17 kanal bulunmaktadır.

Filbox Kanallarını Nasıl Ayarlarım?

Filbox kanalları televizyonunuzun uydusunda büyük ihtimalle vardır. Fakat yoksa yapmanız gereken aşağıda ki frekansları girerek uydu alıcınızdan frekansı taratmak olacaktır.

Filbox 1. Frekans : 11775 Dikey/V 27500
Filbox 2. Frekans : 11807 Dikey/V 8000

Modülü resimde görüldüğü gibi televizyonumuza takıyoruz. Modülü takarken aşırı güç uygulamanıza gerek yok hafif bir güçle modül yerine yerleşecektir.

Filbox’un Aktivasyonunu Nasıl Yaparım?

Filbox’unu satın aldıp kanalları bulduktan sonra televizyonunuz herhangi bir Sinema TV kanalının üzerindeyken 0850 225 09 90 numaralı Filbox müşteri hizmetlerini arıyoruz. Müşteri Hizmetlerinde ki temsilciye ekranda bulunan 14 haneli rakamı söylüyoruz ve artık Filbox’umuz aktif olmuş oldu.

Aktivasyon işleminden sonra kutudan çıkan sözleşmeyi doldurup aşağıdaki adrese Aras Kargo’dan alıcı ödemeli ücretsiz gönderiyorsunuz. 1 ay içinde gönderirseniz daha iyi olur.

“Acıbadem Mahallesi Zerrin Sokak No:3 Üsküdar / İSTANBUL”

Filbox Deneyimi

Filbox’u her ne kadar sinema kanalları için almış olsamda bünyesinde bulunan Viasat Nature, Viasat History (Gün içerisin de dönüşümlü yayın yapmaktalar) ve de Viasat Explore vazgeçilmezim oldu.

Filbox’un rakip platformu sinema kanalları için aylık 22,99 ücret isterken Filbox’da Sinema TV kanalları ve diğer ek kanallar tek seferde 149 TL ye satın alıyoruz. (yani aylık ortalama 12,5 TL ye geliyor). Buda Filbox’un bir başka avantajı.

Gelelim Filbox’da sansür ne durumda. Sienma TV’ler uydu üzerinden yayın yaptığı için Rtük’ün belirlediği sansürleri yapıyor. Örnek vermek gerekirse sigara, alkol görüntüleri ekranda buzlanıyor.

Filbox sinyal gücü yüksek düzeyde olsa da aşırı karlı havalarda Türksat’ın şifresiz yayın yapan kanalların yayınlarında kesinti olmazken maalesef Filbox kanallarında yayın kesintisi oluyor.

Eğer bir yayın platformuna fazla para vermek istemiyorsanız Filbox tam size göre. Söylenenlere göre yeni kanallarda yakın bir zaman da Filbox’a gelecekmiş. Buda Filbox’u bir adım öne geçirir diye düşünüyorum. Şahsi düşüncem English Club TV, RTL, Fightbox kanalları gereksiz. Zaten büyük ihtimalle de firma bu kanalları geçici süreliğine platfor dolu gözüksün diye koymuştur. Bence işe yarar 20 kanal olması yüzlerce i,şlevsiz kanal olmasından iyidir.

Filbox Tanıtım Videosu

1 Yorum var

  1. emre sengunun 01 Aralık 2015

Yorum Yaz