Dünyayı Kurtaran Adam Filminin 35 mm.lik Orjinal Kopyası Bulundu

Dünyayı Kurtaran Adam

Yönetmenliğini Çetin İnanç‘ın yaptığı başrollerinde Cüneyt Arkın, Aytekin Akkaya, Necla Fide, Hüseyin Peyda ve Hikmet Taşdemir‘i barındıran 1982 yapımı Dünyayı Kurtaran Adam filmi sadece Yeşilçam da değil tüm dünya da belli bir hayran kitlesine kavuşmuş kült filmlerden biri olmuştu.

Amerikalı bir sinema araştırmacısı olan ve Amerikan Neon Harbor Entertainment şirketinde çalışan Ed Glaser şimdiye kadar kayıp olan ve dünyada Turkish StarWars olarak bilinen (Türk Yıldız Savaşları) bilenen filmin orjinal 35. mm.lik kopyasını ismi açıklanmayan fakat Türkiye’nin kuzeybatısında yeralan bir şehirde bulduğunu açıkladı.

Filmin gösterimi sonrası filmin zarar gördüğünü söyleyen bir makinist orjinal 35 mm.lik film rulosunu iade etmek yerine saklamış ve bu sayede filmin orjinal kopyasının kaybolmasını engellemiş oldu.

Rambo filminin Yeşilçam taklidi yapımını daha önce İngilizce altyazı ile DVD şeklinde piyasa süren şirketin, 35 mm’lik orijinalini kullanarak Dünyayı Kurtaran Adam‘ı restore ederek piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

Filmde Star Wars serisinden bir çok sahne alıntılanmış ve film tür olarak bilim-kurgu komedi arasına sıkışıp kalmıştı. Bu haberin sadece biz Türkiye’deki sinemaseverleri değil filmin dünya genelinde ki hayranlarını da mutlu edeceğini de belirtelim.

Dünyayı Kurtaran Adam filminin devamı 2006 yılında Dünyayı Kurtaran Adam’ın oğlu ismiyle çekilmiş fakat ilk filmin yaptığı sükseyi yapamamıştır.

Yorum Yaz