Dreamworks Animasyon Satılıyor

Dreamworks

1994 yılında ünlü yönetmen Steven Spielberg, The Walt Disney’in eski başkanı Jeffrey Katzenberg ve Müzik prodüktörü David Geffen tarafından kurulan DreamWorks SKG kısa sürede yapımcılığını üstlendiği filmlerle büyük başarılara imza attı. Firma isminin sonunda ki SKG’nın açılımı da kurucularının soyadının baş harfleri olduğunu belirtelim.

DreamWorks SKG‘den 1997 yılında ayrılarak ayrı bir şirket olan DreamWorks Animasyon‘un Shrek, Madagasar, Kung Fu Panda, Arı filmi, Köpekbalığı Hikayesi ve Orman Çetesi gibi onlarca başarılı animasyon da imzası bulunuyor. Şimdi ise Dreamworks Animasyon  Amerika’nın Kablo Tv hizmeti veren en büyük şirketlerinden biri olan Comcast‘a satılmak üzere.

Şuan da resmi ve kesin olan bir bilgi olmasa da iki firmanın görüşmelerini sürdürdüğü ve bu görüşmeler de artık sona gelindiği yönünde. Edindiğimiz ilk bilgilere göre Comcast DreamWorks Animasyon için 3 Milyar $ gibi bir ücret ödeyecek.

DreamWorks‘e daha önceden oyuncak devi Hasbro talip olmuş fakat fiyat konusunda anlaşılamadığı için satın alma süreci iptal edilmişti. Hasbro Transformers, G.I Joe ve Battleship gibi filmlerde de ortak yapımcı olarak karşımıza çıkmıştı.

Dreamworks Animasyon‘un yeni talibi Comcast‘ın ayrıca dünyanın en büyük film stüdyolarından biri olan Universal Pictures‘in de sahibi olduğunu belirtelim.

Yorum Yaz