Don Kişot Filmi Amazon Sayesinde Beyazperdeyle Buluşacak!.

Don Kişot

Sinema Tarihinde beyazperdede kendine yer bulmuş projelerden belki daha fazladır belki de yapılamamış projeler. Sinema sektörünün dinemikleri bunu gerektiriyor maalesef ilk başta yaratıcı bir proje daha sonra sayılabilecek yüzlerce nedenden dolayı iptal edilebilir.

Yönetmen Terry Gilliam bu konuda en muzdarip yönetmenlerden biridir. 12 Maymun, Dr. Parnassus gibi birçok filmle karşımıza çıkan yönewtmen’in bir çok projeside iptal edilmiştir. Bu filmlerden biride 17 yıl önce iptal edilen The Man Who Killed Don Quixote‘dir.

Film ilk başta 1998’de, başrollerde Jean Rochefort ve Johnny Depp’in olacağı şekilde başladı. Seti sel bastı, ekipmanlar patladı, Rochefort hasta oldu, sigorta verilmedi derken film iptal edildi. Sonradan filmin çekilemeyişinin filmi çekildi, ama olmadı. Don Kişot rolüne Robert Duvall, Toby Grisoni rolüne Ewan McGregor geldi onlar da uğur getiremediler. Proje toplamda yedi kere denendi ve yedi kere iptal edildi.

Ve şimdi yönetmen Terry Gilliam filmi çekmeyi sekizinci kez deneyecek. Netflix’e orijinal içerik konusunda rakip olmak için ciddi adımlar atan Amazon, Terry Gilliam ile hem Don Kişot filmini, hem de adı ve konusu henüz belli olmayan bir dedektiflik dizisini bu platform üzerinden çekip yayınlamak için anlaştı. Don Kişot rolünü kalbimizi 1984’te çalan John Hurt oynayacakken, Toby rolü ise Unbroken ile sükse yapan Jack O’Connell’a kaldı.

Yorum Yaz