Dedemin Fişi (2016) Film İncelemesi

Dedemin Fişi

Televizyon ekranlarının raytingleri silip süpüren sevilen programı Güldür Güldür Show ekibinin imza attığı sinema filmi Dedemin Fişi gösterime girdi. BKM yapımı filmin yönetmen koltuğunda Meltem Bozoflu yeralıyor. Meltem Bozoflu daha önce gene BKM yapımı Güldür Güldür Show‘un bir önceki hali İnsanlar Alemi‘nin de yönetmenliğini üstlenmişti. Dedemin Fişi filminin başrollerinde Onur buldu (Marif), Alper Kul (Hicri), Erdem Yaner (Bora), Onur Atilla (Vecdi), Meltem Yılmazkaya (Döndü), İrem Sak (Kader), Özge Borak (Nurgül), Doğa Rutkay (Pervin), Uğur Bilgin (Remzi), Özgür Aydın (Muhteşem), Aziz Aslan (Şemşi Hoca), Burak Topaloğlu (Ivan)ve Özlem Tokaslan (Üzerlik) ve Ayşegül Şahin  yeralıyor. Ali Sunal ve Ayşen Gruda filmde konuk oyuncu olarak karşımıza çıkıyorlar. Filmin hikayesi Yılmaz Erdoğan’a ait. Filmin senaryo yazarları ise Murat Kepez, Eray Akyamaner, Sıla Çetindağ, Uğur Gövercin ve Ayberk Sak.

Dedemin Fişi filminde beyin ölümü gerçekleşmiş ve evde makineye bağlı yaşayan dedenin (babanın) iyileşmeyeceği artık aşikardır. Bunun üzerine evin abisi Marif Çirçi uzun süredir görüşmediği ailesinin üyelerini bir bir arayarak Malatya’da toplar. Burada Dedemin kısmı filmin bir kısmına torun Bora’nın gözüyle bakıldığı için önek olarak konmuş. Filmde aile bağları kalmamış -ki artık bir aile bile diyemeyeceğimiz bir grubun miras içinde olsa bir araya gelmeye çalışmasını izliyoruz. Filmde aynı oyuncuların hayat verdiği başka karakterlerde mevcut. Bu ikinci filmin ön hazırlığı gibi görünse de aslında seyircinin de bir miras paylaşım hikayesinin uzun süren karmaşıklığından alıp biraz nefes almasını sağlıyor desek yanlış olmaz herhalde.

Dedemin Fişi

İlk başlarda ağır bir ilerleme gösteren ve bizlere orta düzey bir komedi sunan Dedemin Fişi ikinci yarıyla birlikte biraz da olsa hareketleniyor. 105 dakikalık komedi filminde filmin seyrini genellikle oyuncu/karakter performansları belirliyor. Filmde göze batan karakter ise bence Hicri’nin eşi olarak karşımıza çıkan Üzerlik. Filmde ayrıca aşırıya kaçmış bir bel altı espri furyası da yok basit dil kullanımı sayesinde ve yaratılan karakterler sayesinde hikayeden kopmadan seyirci güldürülmeye çalışılmış.

Dedemin fişi

Dedemin Fişi baştan sona güldürmüyor bizleri. Ne çok sıkıyor , ne çok güldürüyor orta karar bir film diyebiliriz. Film ana hikayeden sapmadan sürekli hikayeye yeni birşeyler ekliyor. Eğer filme beklentilerinizi çok yüksek tutmadan giderseniz izleyebileceğiniz ve zevk alabileceğiniz bir film olarak karşınıza çıkıyor.

Karakterlere kısaca göz atacak olursak;

Marif: Malatya’da kuruyemiş dükkanı işletmektedir. Para kaybetmeyi hiç sevmeyen bir tiptir. Kader’le evlidir ve 3 çocuk babasıdır.
Hicri: Yıllarca şarkıcı olmanın hayalini kurmuştur fakat bir türlü o patlamayı yapamamıştır. Kendine güveni tamdır. Üzerlikle evlidir ve evliliklerinin meyvesi olarak Muhteşem adında bir çocukları vardır.
Vecdi Enişte: Çirçi ailesinin tek kızı Dödü ile evlenmiştir. Kayseride sucuk pastırma dükkanı vardır. Miras’ın beş parçaya bölünmesi için elinden geleni yapar. Sakatat’ı çok sever fakat kelebeklerle biraz başı beladadır.
Döndü: Ailenin tek kızıdır. Döndü alternatif tıp olarak tıbbı görmektedir. Sahtekar hocalar onu kolaylıkla kandırabilir. Bir kızları vardır ve kendisi sosyal medya hastasıdır.
Bora : Kardeşlerin miras kavgasına düştüğü ortamda hep en kötü yerleri ona kaktırmaya çalışırlar. Kendisi futbol menajeridir ve Pervin’e aşıktır.
Pervin: Dede için tutalan hemşiredir. Erkeklere güveni yaşadıklarından dolayı neredeyse hiç yoktur.
Üzerlik: Hicri’nin biricik eşidir. Hicri bile yıllar geçmesine rağmen halen nasıl evlendiklerini bilememektedir. Üzerlik o kadar duygusal, o kadar naif bir bayandır ki her sabah Hicri’yi “Günaydın aşkım” diyerek uyandırır

 

Yorum Yaz