Dağ 2 Film İncelemesi

2012’de gösterime giren ve büyük beğeni toplayan Dağ filminin devamı olarak karşımıza çıkan Dağ II‘nin yönetmen koltuğunda ilk filmlde olduğu gibi genç yönetmen Alper Çağlar var.

Dağ 2

Dağ II filminin oyuncu kadrosun da  Murat Serezli (Kurmay Yarbay Veysel Gökmusa), Çağlar Ertuğrul (Üsteğmen Oğuz Çağlar), Ufuk Bayraktar (Uzman Çavuş Bekir Özbey), Atılgan Gümüş (Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Şahin), Murat Arkın (Astsubay Kıdemli Üstçavuş Arif Sayar), Ahmet Pınar (Astsubay Kıdemli Başçavuş Eşref Çullu), Armağan Oğuz (Astsubay Kıdemli Çavuş Baybars Yücel) ve Ahu Türkpençe (Gazeteci Ceyda Balaban)’ın yer alıyor.

Filmde Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin seçkin birliklerinden olan 7 kişilik Bordo Bereli diye tabir ettiğimiz özel askeri birliğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Gazeteci Ceyda Balaban’ı işid (daeş) terör örgütünden kurtarma operasyonunu izliyoruz. Bu kurtarma operasyonunda bulunan 7 kişilik askeri personelimiz daha sonra kendi üstlerinden de habersiz, kendi istekleriyle çok özel bir göreve başlarlar.

Dağ 2

Dikkat bu yazının bu bölümünde filmle ilgili spoiler olabilecek içerikler mevcuttur.

Spoiler Göster


Kuzey Irak’ta bulunan Türkmen Alevi köyünü işid’in saldıracağını öğrenen ekibimiz sabah Türkiye’ye dönme konusunda emir almışlardır. Fakat ekibin  komutanı Veysel Yarbay görevle – doğru olan arasında kalmıştır ve sonunda hislerine yenik düşerek doğru olana karar verip köyü işid’den korumaya karar vermiştir. O gece yıllar önce kaybettiğimiz o toprakları tekrar vatan toprağı ilan eden ekibimiz masum insanları büyük bir katliamdan korumak için canlarını ortaya koymaya hazırlardır.

 

Filmde yönetmen direkt olarak taraf tutmak yerine her iki tarafında görüşlerine imkanlar el verdiğince yer veriyor.  Mesela İşid’in elinden kurtarılan gazeteci Ceyda gazeteci, savaş karşıtı, dünya çapındaki her türlü askeri kurumun eleştirilebilmesi gerektiğini düşünen, muhalif bir isim olarak karşımıza çıkıyor buda filmde ekibimizle küçük sürtüşmelere neden oluyor. Bu sayede iki tarafında artıları ve eksileri seyirciye sunuluyor ve seyirci baktığı açıdan karar veriyor.

Dağ 2

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de envanterinde bulunan bazı silahlar, teçhizatlar ile desteklediği yapım Amerikan yapımları gibi ne tam izleyenlere şovenist proganda yapıyor nede fazla yeriyor. Fakat filmin gerek sahnelerle, gerek müziklerle sürekli duygulara ulaşmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Filmde flashbackler çoğu yerinde aksiyonu ara veriyor kahramanlarımızın geçmişlerini o anla ilgili anlarını bizlere anlatıyor. Fakat yapılan flasbeckler genel olarak ilk filmden iki sıkı dost olan Oğuz ve Bekir’in hikayesini anlatıyor . Film de bomba sahneleri tam olarak istenilen gibi olmasa da çatışma sahneleri, headshot atışlarının gerçekliğe yakın verdiği etki ile film gerçekten göz dolduruyor. Ayrıca Dağ II‘ de değinilmesi gereken en önemli konulardan birinin de  duygusal sahneler de filmin sizi içine çekiyor olması ve gözlerinizin dolmasını an meselesi olması.

Spoiler Göster

Duygusallığı had safaya getiren sahnelerse;

İşıdın elinden yakılmaktan son anda kurtardıkları kadının ilk etapta Veysel yarbaydan korkması, sakınması fakat yarbayın göğsündeki ay yıldızı görünce hıçkırıklara boğularak yarbaya içtenlikle sarılması. Muhteşem bi oyunculuk sergilenmiş. o duyguyu iliklerinize kadar hissediyorsunuz sinema salonunda.

Diğer sahne ise yine Veysel yarbayın kurtardığı muhabir Ceyda’nın helikoptere bindiği sırada eline sıkıştırdığı kağıt ve Ceyda’nın onu okuduğu anlar.

 

Türk sinemasının son dönemlerde çıkardığı en iyi filmlerden biri diyebiliriz Dağ II için. Film her ne kadar çekim teknikleri ile öne çıksa da oyunculuk bakımından belli bir seviyeyi yakalamış durumda. Filmde özellikle Murat Serezli ve Ahu Türkpençe performanslarıyla dikkat çekiyor ve oyunculuk konusunda filmde bir adım öne çıkıyorlar. Diğer oyuncular da buna gönüllü yer alan figüranlar da dahil filmde tabiri caizse sırıtmıyorlar.

Dağ II kısaca senaryosuyla, çekimleriyle, hikayesiyle, kurgusuyla ve özellikle film müzikleriyle (-ki Müslüm Gürses’in sesinden) hem sinemaya verdiğimiz parayı hak eden bir film oluyor hemde çöküşün habercisi olan Türk sineması için gelecek vaad ediyor.

Dip Not: Filmi izlediğim sinemada Dr. Stranger, Geniş Aile gibi iddalı filmlerde olmasına rağmen en dolu salon Dağ II filminin oynadığı salondu.

Dağ II Film Fragmanı

2 Yorum var

  1. Ahmet Aydın 06 Kasım 2016
  2. Ozan
    Ozan 06 Kasım 2016

Yorum Yaz