Da Vinci’s Demons Dizi Karakterleri

İkinci sezonu ile karşımızda olan Da Vinci’s Demons (Da Vincinin Şeytanları) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Dizinin bu kadar ilgi çekmesinin en önemli nedenlerinde biri için zekasıyla ününü bu günlere taşımış Leonardo Da Vinci’ nin hayatını Tarihsel fantezi yada tarihsel kurgu şeklinde anlatmasıda diyebiliriz. Çok iyi kurgulanan dizide o dönemin en güçlü devletlerinden olan Osmanlı İmparatorluğu da sık sık işlenmektedir. Hatta ikinci sezon ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Beyazıd’ı ve İstanbul’u da görme şansımız oldu. Şimdi gelelim diziye ve dizinin karekterlerini ayrıntılı anlatmaya.

Dizinin Konusu 

25 yaşında geleceği şekillendirmeye ve özgür kılmaya çalışan ve insanüstü zekaya sahip olan Leonardo, tarihi yalnızca gerçekleri örtbas etmek için kullananlara karşı, silah olarak sadece zekasını kullandığı bir savaş başlatıyor. Tek başına mücadele verdiği bu savaşta aklını yitirmenin sınırlarına yaklaşırken gerçek ve yalan, geçmiş ve gelecek gibi olgular arasındaki çelişkileri çözmeye uğraşıyor.

Dizi, Da Vinci’nin pek çok icadını ve bunların dışında da askeri mühendis olarak Floransa düküne, Medici’lere çalışması gibi gerçeklikleri içerir. Olaylar mistik “Yeryüzünün Evlatları” olarak adlandırılanları da içerir, bu rehberler Da Vinci’nin aklındaki saklı toprakları açığa çıkarmak için “Hafıza Çeşmesi”yle bağlantı kurarlar; mistik olaylar Noetik Teorisi, Akaşa kayıtları, Mímisbrunnr’da bulunan antik hikayeler, Eski İskandivav “Öğütçü, Bilge”, Kabala’nın “32. yolu”, Kelt dini ve Upanişad ile ilişkilidir.

Dizinin sanatsal mitolojisi, Da Vinci’nin karakteri oluşturulurken “Yapraklar Kitabı”yla alakalı bir görev ve Mithras’ın Oğulları olarak bilinen gizemli kült üzerine inşa edilmiştir.Gizli toplulukların şaibeli savaşları, görevdeki bir casusla tehlikeli romantizm ve Floransa ile Milan’ın güç adına mücadele için yaptığı politik planlar; Ortaçağ arkaplanı, Da Vinci’nin hayallerini, fotoğrafik hafızasını ve düşünce süreçlerini görselleştirmek için kullanılan yüksek teknolojiyle birleştirilmiş bilimsel sürecler gibi bir çok olguya dizide yer verilmektedir.

Dizinin Karaktertleri

Leonardo Da Vinci (Tom Riley)
Da vincis demons karakterleri
Leonardo da Vinci bilgiye aç fakat hayattaki gerçek amacını henüz bulamadığı için de kızgın bir dahi. Nihayetinde, tüm zamanların en ünlü sanatçısı hatta bazılarına göre İsa’dan sonra en tanınmış kişi olacaktır ama biz onu ilk olarak toplumda dışlanmış ve köylü olarak büyümüş bir serseri olarak tanıyoruz.

Dehası, kendisi ve geniş çerçevede dünya için hem canlandırıcı hem de yıkıcıdır. Annesinin yokluğu ve kayboluşunun gizemi etrafını sarmış. Babasının küçümseyici tavırlarıyla yaralanmış olan Da Vinci, Verrocchio ve Türk’ü bir baba figürü olarak görmektedir.

Da Vinci akıllıdır ama henüz bilge değildir. Daha büyük amaçlar uğruna genellikle kişisel fedakarlıkların yapılması gerektiğinin farkına varır ve hem Floransa hem de sevdiği kişi için fedakarlık yapacaktır.

Kont Riario (Blake Ritson)

Da Vincis Demons KarakterleriKutsal Roma Kilise’sinin Kont ve General Kaptan’ı Lord Girolamo Riario halk arasında Sixtus’un yeğeni olarak tanınır. Çok az kişi gerçek soyunun nereden geldiğini bilir ve o da tıpkı Leonardo gibi toplumdaki konum ve meşruiyetini sağlamlaştırma arzusu içerisindedir.

Papa Sixtus kendini Papalık’a adamış biri olsa da, Kont Riario, Kutsal olana saf ve katıksız inancının yanında onun daha dünyevi arzular ve bencil hoşgörülere göre hareket ettiğini düşünüyor. Ama bunların yanı sıra Medicis ailesini yok etme arzusuyla da yanıp tutuşuyor. Çünkü Floransa’yı Avrupa’da hızla çökmekte olan kutsal düşüncelerin en önemli merkezlerinden biri olarak görüyor. Kont Riario tüm kaynakları kendi emrinde kullanabilen acımasız ve tereddütsüz biri.

 

Lucrezia Donati (Laura Haddock)
Da Vincs Demons Karakterleri
Floransa şehrinin eşi, metresi ve meşhur güzel yüzü. Lucrezia’nın Lorenzo’nun metresi olması Floransa’da herkesin bildiği ama kimsenin hakkında konuşmadığı bir sır. Üst tabakadan olan kocası ona sosyal bir statü verse de gerçek tanınırlığı ve gücü “sadık metres” olmasından geliyor. Güzellik ve baştan çıkarıcı yeteneklerinin son derece farkında olan Lucrezia bunları kullanmaktan asla çekinmez. Nedenleri ise her zaman karanlıktır.

 

 

Lorenzo Medici (Elliot Cowan)

Da Vincis Demons Karakterleri
Lorenzo gönülsüz bir liderdir. O kaba görünümüne rağmen kurnaz ve ağırbaşlı bir adam. Sanat sevgisi onu bir prensten çok bir şair kılıyor ama genç yaşta Medici Bankası’nın başkanı olmaya zorlanıp böylece de Floransa’nın fiili hükümdarı olmuş.

Medici Bankası Avrupa’nın en etkili kurumlarından biri ama bu egemenliğini rakip bankalar tarafından zorlanmaktadır. Lorenzo baş kötülükler olarak Roma ve Papa Sixtus’u görmektedir.

 

Papa IV. Sixtus (James Faulkner)

Da Vincis Demons karakterleri
Kardinal Francesco Della Rovere, kendisinin kolaylıkla kontrol edilebilen ruhani bir mistik olduğuna inanan meslektaşları tarafından Papa olarak seçildi. Arkadaşlarının haklı olduğu tek bir konu vardı o da mistik olması! Bir noktada Sixtus tanrı olduğuna inandığı için yaptığı her şeyi Tanrı adına yaparak temize çıkarmış oluyor.

 

Zoroaster (Gregg Chillin)

Da Vincins Demonsa KarakterleriZerdüşt, sevimli, esprili ve yakışıklı. Hırsız, dolandırıcı, mezar soyguncusu ve tüm hileli işlerin ustası – kısacası kendine faydalı olabilecek hiçbir fırsatı kaçırmayan biri. Zerdüşt, Da Vinci’nin Florentine yeraltı dünyasıyla bağlatısını sağlasa da da Vinci’nin büyük hayallerinin içinde mantığın sesi olarak Vinci’nin gerçekliklerden çok uzaklaşmamasına yardımcı olur. Zerdüşt’ün kişisel olarak yükselmekle ilgisi yoktur ve Leonardo onu gerçek bir dost olarak görür.

Sanat tanıtımı veya sanatın yükselmesi Zerdüşt’ün umrunda olmasa da kesinlikle Rönesans’ı temsil eden diğer niteliklere sahiptir: şarap, kadın (yanı sıra erkekler) ve eğlence.

Nico (Eros Vlahos)

Nico’yu ilk dertsiz bir genç ve üstadı Leonardo da Vinci’ye sadık bir çırak olarak tanıyoruz.

Da Vinci ile birlikte olmadığı zamanlarda yanında bulacağımız kişi ortak arkadaşları olan Zerdüşt. Her ikisi de da Vinci’nin yolunu izlerlerse başlarının belaya gireceğini biliyorlar ancak Nico için Vanessa ile zaman geçirebildiği sürece sorun değil.

Ancak da Vinci’nin çırağı olmak o kadar kolay değil değil!

Giuliano Medici (Tom Bateman)


Giuliano liderlik yükünü ağabeyinin omzuna bırakmış enerji dolu bir hedonist! Başlarda da Vinci’yi kıskandığı için ondan hoşlanmaz. Çünkü da Vinci Giuliano’nun ciddiye alınmamasıyla ilgili güvensizliğini açığa çıkaran biri.

Da Vinci her şey, Giuliano ise hiçbir şey – topluma göre biri dahi diğeri ise toplumdan tamamen kopuk. Üstelik Giuliano, Lorenzo’nun desteği için can atarken buna da Vinci sahip. Diğer yandan Da Vinci’ye karşı duyduğu bu kıskançlık ona bir avantaj sağlıyor. Çoğu insanın gözü da Vinci’nin baç döndürücü zekasıyla kör olurken o daha objektif olabiliyor. Lorenzo, Lucrezia ve diğerlerinin da Vinci’de fark edemedikleri ancak Giuliano’nun sezdiği önemli gerçek ise; da Vinci’nin gerçek bağlılığının sadece bilgi ve annesine olduğu!

Clarice Orsini (Lara Pulver)

Clarice, 16 yaşındayken vekaletle Lorenzo ile evlenmiş. Bu evlilik Medicis ailesinin sosyal statüsünü arttırmak için en büyük oğlunu asil bir ailenin kızıyla evlendirmek isteyen Lorenzo’nun annesi tarafından ayarlanmış. Clarice, Floransa’da çok da popüler bir isim değil zira katı dini bütün kişiliği dönemin hümanist ruhuna tamamen ters düşüyor. Clarice ve Lorenzo’nun doğan dokuz çocuklarından üçü daha bebekken ölmüş. Dizi başlarken de hayatta kalan çocuklarının hiçbirinin erkek olmadığını görüyoruz.

Evliliklerinin baştaki amacına rağmen, Clarice politik bir piyondan çok daha fazlası olduğunu kanıtlamıştır. Sert mizaçlı, sabırlı ve Lorenzo’ya derinden bağlı olan Clarice kocasının aynı zamanda çok değerli bir danışmanıdır.

Al-Rahim (Alexander Siddig)


Gizemli Türk – ya da Al-Rahim – da Vinci’nin Yaprak Kitabı arayışında faydalı yardımları dokunan gizemli ve ruhani bir karakter. Da Vinci’nin annesine kadar uzanan bağlantılar çizerek annesiyle ilgili unuttuğu her şeyin bir gün açıklığa kavuşacağını söyler. Da Vinci’nin dehasının farkında olan Al Rahim, kaderin onu seçtiğine inandığı da Vinci’yi kitabı bulması için yüreklendirir ve da Vinci de seve seve kabul eder. Türk, Da Vinci’nin bu arayışında ona yol göstermek için geri döner ancak dizide Al-Rahim’in gerçek bir insan mı yoksa da Vinci’nin bir hayal ürünü mü olduğu henüz çok net değil.

 

 

 

 

Yorum Yaz