Çölde Bir Sinema!

Teknolojiyle yaşamın bu kadar iç içe olmadığı dönemlerin mihenk taşlarından birisidir yazlık sinemalar. Televizyonların hayatımıza bu kadar girmediği, filmlere ulaşmanın hiçte kolay olmadığı o zamanlarda yazlık sinemalar sıcak yaz gecelerinin en büyük eğlencelerinden biriydi.

Çölde bulunan sinema

Gelelim Sina yarımadasında çölün ortasında bulunan esrarengiz sinemamıza. Estonya’lı bir fotoğrafçı olan Kaupo Kikka, Google mapsta gezinirken gözüne gizemli bir şekil takılır. Bu gizemli şeklin peşine düşen Kaupo Kikka sina çölünün bu ıssız bölgesinde büyük bir sürprizle karşılaştı. Çölün ortasında tarihi bilinmese de uzun yıllar önce yapılmış ve hiç kullanılmamaış açık hava sineması vardı. İlk günkü haliyle duran sinema (perdesiz vaziyette) Estonya’lı fotoğrafçı Kaupo Kikka’nın keşfinden ve fotoğraflamasından sonra turistlerin hedeflerinden birisi oldu.Sienma bir kaç ayda büyük ilgi gördü ve turistik merkezlerden biri oldu. Turistler bu ıssız yerdeki sinemaya gidip adeta doğal koşullara direnen bu yeri kısa bir sürede talan etmeyi de başardılar.

Orjinal bir fikir olmasına rağmen sinemanın ihtiyacı olan elektrik sorunlarınlarından dolayı hiç kullanılmayan sinema bir çok yatırımcı için yeni iş fikirlerinin kapısını açabilir. Çöl her nekadar gündüz yakıcı kavurucu sıcaklığa sahip olsa da gecele ki serin havası, çöl manzarası ile film izleme tadını arttırabilirdi.

Çölde bulunan sinema

Yorum Yaz