Bay Peabody & Meraklı Sherman Film İncelemesi

BAY PEABODY & MERAKLI SHERMAN bir macera-komedi olmakla birlikte bilim kurgu, zamanda yolculuk, garip karakterler ve zeki diyaloglar içermektedir. Tüm bu etkenler sonunda unvandan ibaret olan kahramanların (bir köpek ve oğlu) beklenmedik ilişkilerini gözler önüne sermektedir. Filmin seslendirme kadrosunda ise  Yekta Kopan (Bay Peabody) Sherman (Cem Arıca) Penny Peterson (Ecem Uzun) yer alıyor.

Truva’dan, Leonardo Da Vinci’ye, Marie Antoniette’den Albert Einstein’a, Mısır’dan Amerika’ya kadar uzanan maceranın başrolü Bay Peabody’yi Buz Devri serisinde sesiyle Sid’e hayat veren Yekta Kopan seslendiriyor.

Geçmişi, günümüzü ve geleceği sonsuza dek değiştirmeden önce, Bay Peabody en zor mücadelelerden biri olan kurtuluşuna, yani nasıl bir ebeveyn olacağını keşfetmeye çalışır. BAY PEABODY & SHERMAN nesnesel ve duygusal olarak bir baba ve oğul arasındaki ilişkinin hikayesini anlatmaktadır. ”Bay Peabody, Sherman’ı evlat edinir ve onu bildiği yolla yetiştirir” olgusu bizlere ‘The Lion King’ ve ‘Stuart Little’ gibi animasyonların yönetmeni olan Rob Minkoff’un filmin temel taşlarından birini açıkladığını şu cümlesini göstermektedir; “ Her ailede olduğu gibi işler karmaşıklaşır, bu nedenle karakterler yetişkinliğe doğru gelişmeli, tecrübelerinden ders çıkarmalı ve sonunda daha bir aile olmalıdırlar.

Dünya çapında bir dahi olan Bay Peabody bile ebebeyn olma yolunda öğrenecek birçok şey ile karşılaşacaktır. Yapımcı Alex Schwartz diyor ki ”Bay Peabody oğlunu her zaman tam olarak anlamadığını kabul etmek zorundadır. Peabody ebeveynlerin karşılaşabileceği en zorlu mücadelenin kontrolden vazgeçmek olduğunu keşfetmektedir.” BABA OĞUL GİBİ Yönetmen Rob Minkoff “Bay Peabody ve Sherman efsane olacak bir ikili, tıpkı Laurel ve Hardy, Batman ve Robin, Holmes ve Watson gibi. Fakat Bay Peabody akıllardaki tipik av köpeği değil. Hatta onun bir köpek olmasına rağmen bir girişimciden, yatırımcıdan, bilim adamından, Nobel sanatçısından, gurmeden, Olimpiyat şampiyonundan ve bir dâhiden hiçbir eksiği yoktur. Peabody Einstein’ın zekâsına, Oscar alabilecek oyunculuk yeteneğine, Indiana Jones’un cesaretine, Sherlock Holmes’un dedektiflik yeteneklerine, James Bond’un güçlü tarzına ve Mario Batali’nin aşçılık yeteneklerine sahiptir. Onu zorlayan tek şey evlat edindiği çocuğu Sherman ile onu anlayabilen bir yaşam sürdürmektir. Peabody bir dâhinin bile başaramadığı ebebeynlik hakkında öğrenmesini sağlayabilmek için kendisini Sherman’a adamıştır. YENİ ARKADAŞLAR Bay Peabody’nin yanında Sherman’e gittikçe yakınlaşan sınıf arkadaşı Penny Peterson bulunmaktadır. Penny iki kat bir tehdittir, çünkü o zeki ve güzeldir. Penny kendisi için bir zekanın veya ödülünün önüne geçen Sherman ile karşılaşana kadar ilkokulda çok rahat bir öğrencilik geçirdi. Fakat Penny’nin sadakatı ve farkındalığı kadar güçlü olan doğal karizması ve cesareti onu Sherman ile zamanla test edilecek bir arkadaşlığa götürür.

Schwartz, başlangıçta Penny ve Sherman’ın durumunun şansa kaldığını açıklar ve der ki “Zamanla Penny başlangıçta Sherman’a olan kıskaçlık duygularını bir kenara bırakarak onun kendisi için daha fazla anlam ifade ettiğini farkeder. Penny onun çok şirin ve farklı bir çocuk olduğunu görmeye başlar.

Penny hakkındaki müthiş olay ise onun film boyunca geliştiğini ve büyüdüğü görebiliyor olmamız.” PETERSON AİLESİ, BAYAN GRUNION VE ESAS GÜZELLİK Peabody, Sherman ve Penny boş bir zamanlarında etrafta gezinirlerken, Penny’nin ailesi, Paul ve Patty, Peabody’nin evinin önüne kurulmuşlardır. Ailenin, kızlarının ve arkadaşlarının ne yaptığı hakkında hiçbir fikirleri yoktu çünkü Peabody ve Sherman son zamanlarda güvensiz bir çift algısı yaratmaktaydı. Peabody, Sherman’ın okulda Penny’ye zarar vermesi üzerine Penny’yi ve ailesini zoraki akşam yemeğine davet etmiştir. Bay Peabody kesinlikle onun için biçilmiş kaftan olan işe sahiptir. Paul’un işleri ve hobileri onu rahatsız etmekte, bu rahatsızlık onun sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği için hayal kırıklığına uğramaktadır. Ancak Bay Peabody sıcakkanlı ve misafirperver tavrıyla onu rahatlatmaktadır. ANİMASYON, TASARIM VE KÖKEN Aktörler ve onların performansları karakterleri ve ilişkileri şekillendirmede büyük rol oynamışlardır. Fakat Minkoff ve Schwartz kendi animasyon ekiplerine büyük destek vermişlerdir. Bu başarılı takım çalışması filmde “bilgisayarlı aktörler” kavramını başarılı bir biçimde ortaya çıkarmıştır. Onlar gerçek oyuncular”. Onlar 3 adet boyutsal karakteri alıp hayatın içine monte ettiler. Onların kim olduklarını ve nasıl davranmaları gerektiğini anlamak için karakterlerin akıllarını, kalplerinin ve ruhlarının içlerine girmek zorundadırlar.

Schwartz bu fikirlerin filmin içinde bir eko etkisiyle yayılmasını sağlamaya çalışarak bu olayın filmin en güzel hediyesi olmasını sağlamıştır. Yapımcılar ciddi anlamda karakterlere âşık olmuşlar ve onları gerçeğe dönüştürmüşlerdir. Yapımcılar ve animatörler Peabody’nin bir dâhiye yakışan bir biçimde kendisini mükemmel bir konforda yaşatmasını garanti etmektedirler. Animasyon takımı bazı doğuştan gelen özellikleri koruyup bazı bölümlerde zihinsel değil içgüdüsel davranışlar sergilemesini gözler önüne sermektedir. Bay Peabody and Sherman 1950 lerde ve 1960 lardan önce yapılan “Rocky and His Friends” ve “The Bullwinkle Show” daki karakterlere ve fikirlere bağlı olarak Jay Ward tarafından üretilmiştir. Karakterler “Peabody’’nin İmkansız Tarihi” segmentinin içinde ortaya çıkarlar ve Ted Key tarafından yaratılmışlardır.

Filmin yapımcısı olan Tiffany Ward diyor ki “Film, Jay’in kısa animasyonlarındaki gibi, asla çocuklarla aşalayıcı konuşmaz.” “Jay çocukları yetişkinlerle aynı kefeye koymaktadır. Şu anda bu film kendim ve ailem için rüyalarımızın gerçek olması demektir. Bu rüya 50 yıldır çalışan babamın emeklerine ve zekâsına benzettiğim karaktere benimkileri de katarak DreamWorks Animasyon’da üretilen 3D bir film yapmış olmaktır. Bu olağanüstü bir şey. Bu film benim için duygusal bir tecrübe oldu, çünkü babam bu filmdeki Peabody, o gerçek bir dahi. BAY PEABODY VE SHERMAN filminde kullanılan teknikler ve takım çalışmasında Danny Elfman sayısal değerleri yazmaya başlayarak Beatles’ın efsanevi yapımcısını George Martin’e daha iyiye dönüştürülmesi için kayıt stüdyosuna yollanmıştır.

Yorum Yaz