Batman’in Filmlerindeki Düşmanları / Rakipleri Kimdi?

Batman logo

En bilinen süper kahramanların başında gelen Batman‘in düşmanları da en bilinen kötülerden oluşur desek fazla abartmış sayılmayız. Yazımız da 1989 yılında Tim Burton’un yönetmenliğini üstlendiği Batman filmi ve daha sonra çekilen Batman filmlerinde yer alan kötülere ve rakiplerine yer verdiğimizi belirtelim.

Henüz çocukken ailesinin öldürülmesine şahit olan milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne/ Batman karakterini de hangi oyuncuların canlandırdığını daha önceki dosyamızda sizlerle paylaşmıştık. Gelin şimdi diğer süper kahramanlar gibi süper güçleri olmayan fakat zekası ve dedektiflik yeteneğini, şirketi sayesinde bilim, teknoloji ve kişisel serveti ile destekleyerek savaşını sürdüren Batman‘in rakiplerini inceleyelim!

Okuyucularımızın yazıyı daha kolay ve daha hızlı okuması için yazıyı yönetmenlere göre 4 sayfaya böldük. İsteyen okuyucularımız istediği yönetmenin çektiği Batman filmlerine aşağıdaki linkleri tıklayarak direkt ulaşabilir yada okuyarak tüm filmlerde ki kötü karakterleri görebilirsiniz!

Tim Burton Batman (1989) Batman Dönüyor (1992) Bulunduğunuz Sayfa
Joel Schumacher Batman Daima (1995) – Batman & Robin (1997)
Christopher Nolan Batman Başlıyor (2005)- Kara Şövalye (2008)- Kara Şövalye Yükseliyor (2012)
Zack Snyder Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016)

Batman (1989)

Tim Burton’un yönetmenliğini üstlendiği filmlerde Batman rolünü de Michael Keaton üstlendi.

Joker : Jack Nicholson

Jack Nicholson Joker

1966’daki Batman filmindeki görünümünün ardından, Joker ikinci kez 1989’da Suçun Palyaço Prensi olarak Jack Nicholson ile birlikte çıktı. Bir kimya fabrikasında patronu Carl Grissom’ın ihanetine uğradıktan sonra bilinmeyen kimyasal maddelerin içine düşerek deformasyona uğrayan suçlu. Jack Napier kimliğinden çıkıp kendine Joker adını verir ve şehirde kaos yaratmaya başlar

Harvey Dent/ İki Yüz: Billy Dee Williams

İki Yüz Two Faces Billy Dee Williams

Gotham’ın genç ve başarılı bölge savcısıydı. Şehirdeki organize suça karşı verdiği savaşta Batman ve James Gordon’la birlikte anılıyordu. Bir duruşma sırasında sanık koltuğunda oturan mafya babası “Patron” Maroni, Dent’in yüzüne asit fırlattı. O günden sonra Batman’in en azılı düşmanlarından biri olmuştur. Devam filmlerinde kötü adama dönüşmesi planlanan bu karakteri, gelecekte de Williams’ın oynayacağı düşünülerek stüdyo onunla anlşam imzaladı fakat kendisi ikinci filmde yer almadı.

Batman Dönüyor / Batman Returns (1992)

1989 yapımı olan ilk filmde olduğu gibi Tim Burton’un yönetmenliğini üstlendiği filmde Batman rolünü de Michael Keaton üstlendi.

Penguen : Danny DeVito

Penguen Danny De Vito

Ailesinin ilk çocuğu olan Penguen zamanın da kendini kabullenemeyen ailesi tarafından nehre atılmıştır ve penguenlerle beraber büyümüştür. Zamanı geldiğinde yüzeye çıkan Penguen tüm Gotham’dan intikamını almak için tüm ailelerin ilk çocuklarını öldürmeye karar verir.

Kedi Kadın/ Catwoman : Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer Kedi Kadın

Başarılı ve saf sekreter Selina Kyle bir gece yanlışlıkla patronunun gizli dosyalarında ki bilgileri öğrenir. Ölmesi için patronu Max Shreck tarafından camdan atılan Selina ölmez kediler sayesinde hayata tutunur ve Kedi Kadın olarak filmde karşımıza çıkar. Bruce Wayne ile romantik bir ilişki yaşarken, Batman ile ölümcül bir mücadeleye girişir. Penguen ile bir süre ortaklık yapan Kedi Kadın, onun aşk teklifini reddeder.

Yorum Yaz