Batman v Superman Adaletin Şafağı Film İncelemesi

batman v superman adaletin şafağı

2016’nın beklenen filmlerinden DC Comics’in iki süper kahramanı Batman ve Superman’i izlediğimiz Batman v Superman Adaletin Şafağı‘nda DC Comics’in bir diğer yıldızı Wonder Woman’ı da görüyoruz. Zack Snyder’in yönetmenliğini üstlendiği Ben Affleck (Bruce Wayne / Batman), Henry Cavill (Clark Kent / Superman),Jesse Eisenberg (Lex Luthor), Gal Gadot (Diana Prince / Wonder Woman), Amy Adams (Lois Lane) ve Jeremy Irons (Alfred) yer alıyor.

DC Comics rakibi Marvel’in yarattığı sinematik evrenine rakip olarak çizgi kahramanlarını Justice League filminde bir araya getireceğini biliyoruz. Fakat DC Comics’in sinema yayın haklarını elinde bulunduran Warner  Bros. her süperkahramana ayrı film çekmek yerine Batman v Superman Adaletin Şafağı filmiyle Justice League’e bir ön hazırlık yapıyor diyebiliriz.Fakat iki buçuk saatlik süresine rağmen filmde karşımıza çıkan en büyük sorun DC Comics’in kendi yarattığı DC evrenini bu süreye sıkıştırmış olması ve ortaya çıkan senaryo karışıklıkları.

Yönetmen Zack Snyder bundan önceki filmlerinde olduğu gibi Batman v Superman filminde de karanlık bir ortam seçmiş. Bence 3D olarak gösterime giren filmi 2D olarak izlemek daha mantıklı tabi filmi ilk haftalarında 2D olarak gösterecek sinema bulmak da biraz zor olacaktır.

batman v superman adaletin şafağı

Ben Affleck‘in Batman V Superman‘de Batman rolünü canlandıracak isim olarak açıklanmasından sonra aklımda soru işaretleri vardır. Fakat filmde en oturaklı karakterlerin başında Batman geliyor. Filmde Batman orta yaşlı, yaşadıklarından dolayı artık yorulmuş bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Şimdiye kadar başta Joker ve Harvey Dent bir çok kötü karakterle mücadele eden Batman filmde artık adaleti yakalamak için adaleti bir kenara bırakan ve şiddetten kaçınmayan bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Zack Snyder gene yönetmenliğini üstlendiği Man Of Steel‘in sonunu Metropolis’in yok olmasını Bruce Wayne’nin gözünden gösteriyor ve Bruce Wayne’nin yani nam-ı diyar Batman’in Superman’in dünyayı kolay yok edebilecek güce sahip olduğunu ve onun gerekirse ne kadar tehlikeli olabileceğini biliyor. İşte ilk birbirlerine duydukları kin de buradan sonra iyice kızışıyor.

İnsanlar tarafından nerdeyse mitolojik bir Tanrı olarak görülen Superman her zaman iyi olanı yapmanın ne kadar zor olduğunu görmektedir. Fakat yaşanan bir olaydan sonra Superman‘in Amerikan konseyine çağrılması ve sonrasında gelişen olaylar gerek Batman gerekse dünya da Superman‘e karşı bir önyargı oluşturmuştur. Artık Batman’in Superman’a meydan okuma zamanı gelmiştir. Fakat bu meydan okumadan önce iki kahraman arasında ki husumeti, gerginliği daha da güçlendirecek bir isim bir kötü karakter karşımıza çıkyor. Bu karakter ise Lex Luthor. Milyarder Lex sırf kendi amaçları uğruna Batman ve Superman’i birbirlerini öldürmeye ikna etmeye çalışıyor ve bunu büyük ölçüde de başarıyor. Fakat kim ne derse desin Batman üçlemesinde  Heath Ledger’ın canlandırdığı Joker karakterinin yanına yaklaşamıyor haliyle.  Fakat Lex’in yarattığı yok edilemez uzaylı canlı kahramanlarımızı bayağı yoruyor haliyle.

Filmde Woman Wonder ise ne zaman gelecek diye düşünürken bu güzel kahramanımızın Türk Hava Yolları uçağından inip Batman ve Superman’e yardıma gelmesi de sanki bazı şeyleri biraz havada bırakmış gibi. Fakat çok sahnesi olmasa da diğer filmler için güzel bir başlangıç yapmış wonder Woman. Gerçi aklımda kalan en güzel şey Wonder Woman sahneye çıkarken çalan müzik ama neyse. Ayrıca filmde Dc’nin diğer kahramanlarını da kısa kısa görmekteyiz.

batman v superman adaletin şafağı

Filmden beklenti büyük olduğu için bir çok seyirci filmin heba edildiğini düşünmekte. Ben ise hala filmi beğenmekle beğenmemek arasında ince bir çizgide gidip gelmekteyim. Fakat filmin bunda ki sonra ki seyrinin Zack Snyder ile devam edeceğini düşünürsek aklımda da büyük soru işaretleri yok değil.

—Spoiler–

Dikkat bu yazının devamında filmle ilgili spoiler olabilecek içerikler mevcuttur.

Spoiler Göster

– Yarı Tanrı yenilemez gibi görünen Superman’in nerdeyse filmde herkes tarafından Batman’de dahil dövülmesi sanki biraz olmamış gibi.

– Afrika’da olan olaylarda ölen insanların sorumlusu olarak Superman gösteriliyor ama ölen insanların hepsi taramalılar ile öldürüüyor ve film içinde büyük bir çelişki olarak duruyor.

– Filmde gördüğümüz kadarıyla Justice League filminde tüm kahramanları Bruce Wayne yani Batman toplayacak.

Batman v Superman Filmi; Wonder Woman Göründüğünde Çalan Müzik

Yorum Yaz