Arabalı Sinemalar

Arabalı sinemalar

1985 yılında Lumiere kardeşlerin ilk uygulamalı kamerayı ve toplu gösterimi keşfetmesinden sonra sinema insanların vazgeçilmezlerin biri olmuştur. Teknolojinin her ne kadar ilerlemesi olsada gerek yaptığı yenilikler gerekse yaşattığı duygularla sinema bir şekilde ayakta kalabilmeyi başarabilmiştir.

Televizyonların 1950 lerde gelişip bir çok eve yayılmasından sonra sinema dünyası popülerliğini kaybetmemek adına sinemaskop ekranlar (geniş ekran), 3D, daha kaliteli sesle film izletme gibi yeniliklere başvurdu.  Bu yeniliklerin en önemlilerinden birisi de Arabalı Sinemaydı.

İlk defa 1933 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde keşfedilen Arabalı Sinema 2. dünya savaşının bitimi ile yaygınlaşmaya başladı.Sayıları sadece amerika’da 4.000 e ulaşan arabalı sinemaların tutulma nedenlerinin başında aileler ve mahremiyet arayan genç çiftler gibi iki zıt kutbu göstersek fazlaca yanılmış olmayız. Zeten 1950 li  yılların amerikan filmlerinde ki sahnelerde de bunu görebiliriz . İlk ortaya çıktığı günlerde sadece perde ve en arkada filmin sesini veren radyodan ibaret olan arabalı sinemalar tutulmasının ardından düşük güçlü bir araba vericisiyle arabalara iletilen streo ses sistemleri ile donatıldı.

Ülkemizde belli başlı Arabalı Sinemalar olmasına rağmen, ülkemiz de Arabalı Sinemalar yazlık sinema formatında hayata geçirilmişti. Ülkemizde dahil bir çok ülkede nostalji günleri adı altında belli zamanlarda arabalı Sinema gösterimleri yapılmaktadır.

Arabalı sinemalar

Yorum Yaz