Anzak ve Mehmetçik İçin Hazırlıklar Başlandı

Lost dizisinin yapımcılarından Ra’uf Glasgow, Avustralyalı Reynolds Entertainment şirketinin kurucusu ve yapımcı Kelley Reynolds ile Amerikalı yapımcı Benjamin Belladi’nin ülkemizde çekmeyi planladıkları yeni Çanakkale Filmini tanıtmak için ülkemizi ziyarete geldiler.

Dünya vizyonunda ki orjinal ismi Anzac & Johnny the Turk olacak filmin ülkemizde ki ismi ise Anzak ve MEhmetçik olacak. Filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Eriş Akman üstlenirken filmin başrolünde  Paul Hogan ile Liam Adams paylaşacak. Ayrıca dünyaca ünlü oyuncu russell Crowe ‘da misafir oyuncu olarak filmde yer alacak.

The Sofa Hotel’de bir basın toplantısı düzenleyen ekip 97 yışl önce yaşanan Çanakkale Savaşında karşılıklı savaşan iki askerin buluşmasının anlatılacağını söylediler. Filmin senaristi ve yönetmeni Eriş Akman ise;

“Çanakkale Savaşı birçok tarihi öneme sahiptir. Önemli olan başka bir yanı da herkesçe “Centilmenler Savaşı” olarak anılmasıdır. Tarihin en kanlı savaşlarından biri yaşanırken, diğer yandan her iki taraf da inanılmaz dostluk ve insanlık gösterilerine şahit olmuştur. Bu savaşın insanlık yönü sanki savaş karşıtı bir manifesto gibi günümüze kadar anlatılan birçok anıda yer almaktadır. Türk Misafirperverliğinin örnekleri Anzak Gazilerince hep hatırlanmıştır. Türk Gazileri de anılarında Anzak askerlerinden sitayişle söz etmektedirler. Savaş Karşıtı filmimiz savaş sırasında tanışan bir Anzak ve bir Türk gazisinin yıllar sonra başlayan dostluğunun hikâyesidir.” açıklamasında bulundu.

Temmuz ayında çekimlerine başlanılması düşünülen filmin vizyon tarihi hakkında ise bir bilgi verilmedi.

Yorum Yaz