Anna Karenina

Filmin Orjinal İsmi: Anna Karenina
Tür : Dram
Yönetmen : Joe Wright
Görüntü Yönetmeni: Seamus McGarvey
Müzik: Dario Marianelli
Senaryo : Tom Stoppard
Yapım: Focus Features, Hassen Brahiti / Studio Canal
Yapımcı: Paul Webster, Tim Bevan
Yapım Yılı ve Yeri: 2012 – İngiltere
Süre: 130 dk.
Gösterim Tarihi: 28 Aralık 2012
Dağıtımcı: UIP Türkiye
SinePuan: 7,2

Oyuncular

Keira Knightley (Anna Karenina), Jude Law (Alexei), Aaron Taylor-Johnson (Vronsky), Kelly Macdonald (Dolly), Matthew MacFadyen (Stiva), Domhnall Gleeson (Kostya), Ruth Wilson (Prenses Tverskoy), Alicia Vikander (Kitty)

Konu

Yıl, 1874. Hayat dolu ve güzel Anna Karenina (Knightley) yaşıtlarının imreneceği birçok şeye sahiptir. Kendisi, bir de erkek çocuk doğurduğu üst düzey devlet görevlisi Karenin’le (Jude Law) evlidir ve St. Petersburg’da gelip gelebileceği en yüksek sosyal konumlardan birine sahiptir. Anna çapkın erkek kardeşi Oblonsky’den (Matthew Macfadyen) karısı Dolly ile (Kelly Macdonald) olan evliliğini kurtarmasına yardım etmesine dair aldığı mektup sonrası Moskova’ya gider. Yolculuğu sırasında Kontes Vronsky ile (Olivia Williams) tanışan Anna, ardından tren garında Kontes’i karşılayan oğlu yakışıklı subay Vronsky ile de (Aaron Taylor-Johnson) tanışır. Vronsky ile Anna tanıştırıldığı zaman, arada anında görmezden gelinemeyecek bir kıvılcım oluşur.

Moskova’daki evin ziyaretçilerinden biri de aşırı duyarlı ve merhametli arazi sahibi, Oblonsky’nin en yakın arkadaşı Levin’dir. (Domhnall Gleeson). Levin, Dolly’nin küçük kız kardeşi Kitty’ye (Alicia Vikander) aşıktır. Levin, Kitty’ye evlenme teklifi eder ancak Kitty Vronsky’ye âşıktır. Yıkılan Levin, Pokrovskoe’daki evine döner ve kendini çiftlik işlerine adar. Büyük balo da Vronsky’nin gözlerini Anna’dan alamadığını, evli Anna’nın da genç adamın ilgisine karşılık verdiğini gören Kitty hüsrana uğrar.

Anna, dengesini bulmak için çabalar ve evine, St. Petersburg’a döner ancak Vronsky de peşinden gider. Aile yaşantısına kaldığı yerden devam etmeye çalışan Anna, aklından bir türlü Vronsky’yi atamamaktadır. Aralarında başlayan tutkulu aşk, St. Petersburg halkı arasında skandal yaratır. Çok kötü bir duruma düşen Karenin, karısına ültimatom verir. Mutlu olabilmek adına Anna’nın verdiği kararlar imaj düşkünü halkın gerçek yüzünün ortaya çıkmasını sağlar, Anna ve onun etrafındakiler romantik ve trajik sonuçlara katlanmak zorunda kalır.

Yorum Yaz