Fantastic Beast And Where To Find Them Filmini Yönetmeyecek

Geçen hafta, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004) filmini de yöneten Alfonso Couron’un, Yapımcı firma Warner Bros. tarafından 2016 yılında gösterime girecek olan Harry Potter serisinin spin-off filmi Fantastic Beasts and Where to Find Them ’i yönetmesi üzerine görüşmeler yaptığını haberimizde yer vermiştik. Fantastic Beasts’in Harry Potter serisinden ayrı bir film olarak (yeni karakterler, yeni dekorlar) ve filmin senaryosunun bizzat J. K. Rowling tarafından yazılması her kesimde farklı beklentiler oluşturmuştu. Bu yüzden işi sağlam tutan stüdyo Harry Potter serisinin en iyi filmlerinden birine imza atan Alfonso Couron’la görüşmüştü. Fakat görüşmeden kısa bir süre sonra yönetmenden ilk açıklamalar geldi.

Aldonso Cuarón Digital Spy aracılığıyla İspanyol haber ajansı EFE ile yapılan görüşmede Fantastic Beasts and Where to Find Them‘i yönetmeyeceğini açıkladı:

“Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmini yönetmek benim için güzel bir tecrübeydi. Harry Potter dünyasını çok seviyorum ve J. K. Rowling’e büyük bir hayranlık duyuyorum fakat bugün, şu an için ağır görsel efekt tabanlı projeler ilgimi çekmiyor. Görsel efekt içeren ve 5 yıl süren bir projeden yeni çıktım ve damak tadımı biraz değiştirmek istiyorum.”

Cuarón şu an herhangi bir türde herhangi bir film çekme planı olmadığını ailesiyle biraz vakit geçirme isteğini sözlerine ekledi. Harry Potter dünyasına ait Cuarón’un yöneteceği bir başka filmi izleyemeyecek olmamız hayal kırıklığı yaratsa da, Fantastic Beasts’i yönetmek istememesindeki mantığı tamamen anlaşılabilir. Yönetmen 5 yılını gelmiş geçmiş en çok görsel efekt içeren filmlerden biri olan Gravity (2013) için harcadı ve bu süreç hiç de kolay olmadı. Bu çabası için En İyi Yönetmen dalında Oskar ödülüne layık görülse de, yaptığı işten farklı bir şeyler yapmak isteyeceğini düşünmek mantıklı duruyor. Bu Y tu mamá también (2001) tarzı başka bir film anlamına geliyorsa kesinlikle şikâyet etmem.

Fantastic Beasts’in gösterim tarihinin 18 Kasım 2016 olarak belirlenmiş olması itibarıyla, yönetmenin kim olacağı çok yakında belli olacaktır. J.K Rowling’in senaryoyu yazmış olmasına ek olarak, Harry Potter serisinin yapımcısı olan David Heyman filmin de yapımcısı olarak ekipte, böylece Warner Bros. heyecan verici ve yetenekli bir yönetmenin katılımı ve başa geçmesi konusunda sorun yaşamayacaktır diye düşünüyorum.

Yorum Yaz