6 Süper Kahraman (Big Hero 6)

Hollywood, Animasyon Film Sektöründe üç büyük şirket arasında amansız bir rekabet var. Bu şirketlerden, birbirinden harika animasyonlara imza atmış “Walt Disney” (Dinosaur, Atlantis: The Lost Empire, Lilo & Stitch, Chicken Little, Meet the Robinsons, Bolt, Tangled, Wreck-It Ralph, Frozen), diğer yanda çocukluğumuzun en güzel hatıralarını barındıran “Pixar Animation Studios” (Toy Story, A Bug’s Life, Monsters, Inc. Finding Nemo, The Incredible, Cars, Ratatouille, Ratatouille, Up, Brave ), ve “Dream Works Animation Studios” (Antz, Shrek, Kung Fu Panda, Madagascar, The Croods, How to Train Your Dragon), şirketlerinin filmleri her yıl Oscar Ödüllerine her sene aboneler.

Bu yıl da En iyi Animasyon Filmi Ödülü, How to Train Dragon 2 ( Ejderha Nasıl Eğitirsin 2 ) ile Big Hero 6 ( 6 Süper Kahraman) filmi arasında geçeceğe benziyor. Hatta bu iki film arasında otoritelere göre, “Ejderha Nasıl Eğitirsin 2” filmi, karakter anlamında ve oluşturduğu geniş dünya, ilk filme göre daha eğlenceli senaryosu sayesinde favori olarak görülse de, “6 Büyük Kahraman” bana göre, bu yılın en başaralı animasyon filmi olduğunu söyleyebilirim.

“Big Hero 6”, Hiro adında küçük bir dahi çocuğun, Üniversitede ki Abisi Tadashi’nin, acil sağlık müdahalesi için üretmiş olduğu Baymax’ adındaki robot ile tanışıp, Maskeli bir kötü adamı yakalamak için keşiflerle dolu, komik, heyecanlı maceralarını izlemek hem küçük hem yetişkin izleyicilerini adeta büyülüyor.Daha önce yapılmış birçok animasyon filmlerinde olan, “Meeting Robinson (2007), The Incredible (2004), Frozen (2013) gibi daha birçok animasyonda olan güçlü aile bağları kurmayı, öfke yerine sevgi beslemeyi, şiddet yerine kardeşlik ve arkadaşlıkların güzelliği gibi birbirinden önemli mesajları, koca göbekli sevimli balonu andıran  Baymax’ın kendine has üslubu sayesinde veriyor.

Bu yıl kesinlikle en iyi Animasyon Oscar Ödülünü almasını dilediğim harika bir animasyon film olmuş “Big Hero 6”. Herkese 7’den 70’ tavsiye edilir. 10 üzerinden 8.4

Not: Karlar Ülkesi’nin Kardan Adamı, Çılgın Hırsızların Minnionlar’ı Buz Devri’nin Sid’i varsa 6 Büyük Kahraman’ın Baymax’ı var.

M.Said Çakallı

6 Süper Kahraman Türkçe Film Fragmanı

Yorum Yaz